2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Yazın Lekenen Ciltler İçin Sonbaharda Ne Yapmalı?

June 14, 2021

Ciltte leke görünümü özellikle mevsim geçişlerinden ve güneş kaynaklı oluşan sorunlardan biridir. Ciltte leke görünümünden kurtulmak, görünümünü azaltmak, daha dinç ve diri bir cilde kavuşmak için pek çok bakım önerisi bulunur.

Yazın güneş ve deniz tatili gibi sebeplerden ötürü oluşan leke görünümü, sonbahar aylarında yoğun bir bakım ile yok edilebilir. Kılcal damarların belirginleşmesi ve ciltte oluşan güneş lekesi problemleri, özel bakım rutinleri ile giderilebilir ya da azaltılabilir. Bu konuda önemli olan ciltteki leke görünümünün seviyesini iyi belirlemek ve hayali kurulan pürüzsüz cilt noktasında doğru bir yöntem uygulamaktır.

Güneşten Korumaya Devam

Yaz aylarının bitişi ve soğuk havaların yavaş yavaş etkisini göstermesi güneşten korunma noktasında yanıltıcı olabilir. Ancak sonbahar da dahil olmak üzere, yılın her ayında cildin sürekli olarak güneşten korunması gerekir. Ciltte leke görünümü konusunda en önemli adımlardan bir tanesi de bu korumayı sağlamaktır. Cilt tipinize uygun hafif bir güneş koruması adına Ultra Light Daily UV Defense Aqua Gel kullanabilir, komedojenik etki yaratmadan yüksek koruma avantajını her an cildinde hissedebilirsin. 

Nazik Peeling

Peeling genel anlamda cildin üst katmanında birikmiş ölü deriyi ve kiri arındırma işlemidir. Bu işlem, aşırı yoğun olmamak kaydı ile belirli sürelerde tekrarlanmalıdır. Yüz yıkama jeli uygulandıktan ve cilt yeterince temizlendikten sonra, nazik bir yüz peelingi uygulaması ile güneşin etkilerinden kurtulmaya başlanabilir. Ancak burada önemli olan uygulanacak peelingin içeriğinin uygun ve hassas içeriklerden oluşmasıdır. Bu noktada Clearly Corrective Brightening & Exfoliating Daily Cleanser kullanabilirsin. Cilt görünümünü aydınlatan Clearly Corrective serisi yüz temizleme jelleri, aynı zamanda yaz kış demeden çevresel kirliliğe karşı arındırıcı şekilde formüle edilmiştir.

Peeling esnasında hafif ve nazik hareketler yapılmalı, cildi tahriş edecek her türlü uygulamadan kaçınılmalıdır. Cildin temizlenmesi hususunda doğru bir peeling uygulamasının cilde maksimum fayda sağladığı bilinir.

Nemlendirme

Nemlendirici krem kullanma aşaması, cilt bakımının son adımı olarak kabul edilir. Özellikle yaz aylarında iyice kuruyan cildin nemlendirilmesi oldukça önemlidir. Soğuk havaların da etkisi ile zaten kuru olan cilt, daha da kurumaya başlar. Bu yüzden seçilecek olan doğru bir nemlendirici ile cilt bakımı adımları tamamlanmış olur. Cilt tipine göre belirlenen bir nemlendirici krem kullanılması da en doğru olandır. Ancak nemlendirici kremin etkisini tam anlamıyla gösterebilmesi için ilk etapta cilt temizliğine özen gösterilmelidir.

Cilt temizleme aşamasında öncelikle yapılması gereken şey cilt tipinin belirlenmesidir. Sonrasında cilt tipine uygun olan yüz temizleme jeli ürünleri ile ilk adım gerçekleştirilir. Cildin ölü derilerden arındırılması da yine peeling işlemi dahilinde yapılır. Bu aşamada ölü derilerden, kirden ve siyah noktalardan arınma sağlanır. Sonrasında ise cilt tipine uygun olan serumlar ile cildin ihtiyaç duyduğu onarıcı bakım yapılabilir.

Cilt temizliği sonrası uygun bir maske kullanarak cilt bakımı adımlarının sonuna yaklaşılır. İstenirse tonik yardımı ile gözenekler sıkılaştırılır ve nemlendirme işlemiyle de son adım gerçeklemiş olur. Bu sıralamayı belirli bir düzende tekrarlamak yazın tüm etkilerinin ciltten uzaklaştırılmasını destekler. Cildi nemlendirerek sihirli dokunuş yapma esnasında Clearly Corrective Brightening & Smoothing Moisture Treatment kullanabilir, cilt görünümünün düzeltilmesine ekstra katkı sağlayabilirsin.

Leke Görünümüne Özel Ürünler 

Leke görünümünün türünün ve seviyesinin belirlenmesi, ürün seçimi konusunda oldukça önemlidir. Uzun bir süre boyunca koyu renkli görünümü azalmayan, aksine rengi koyulaşan lekeler için derhal harekete geçmek gerekir. Bu tür ciltte leke görünümü için Kiehl's Clearly Corrective Dark Spot Solution serumundan yardım alabilirsin. Düzenli kullanım sonucu koyu lekelerin görünümünü azaltan, daha aydınlık ve eşit renk tonuna sahip cilt görünümü sunan serum ile çok daha pürüzsüz cilt görünümüne sahip olabilirsin.

← Öncesi Sonrası →