2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Saç Elektriklenmesi için Ne Yapılmalı? | Kiehl's Blog

September 28, 2021

Saçlarda oluşan elektriklenme, sağlıklı saç görünümünü bozduğu için hem kadınların hem de erkeklerin şikayetçi olduğu bir durumdur. En temel neden olarak saç tellerinde oluşan statik elektrik kabarmış ve cansız görüntüye neden olur. Özellikle ince telli saçlarda görülen saç elektriklenmesi olayından sen de mutsuzsan, tam da sana göre öneriler bu yazıda!

Saç Elektriklenmesi Neden Olur?

Saç elektriklenmesi için pek çok neden gösterilebilir. Sürekli kabaran ve elektriklenen saçların cansızlaşır, daha kolay kırılır ve şekil almakta zorlanır. Saçların başlıca elektriklenme nedenleri şunlardır:

  • Aşırı sıcak ve soğuğa maruz kalma
  • Sentetik malzemeler ile saçın temas etmesi
  • Sık sık saç yıkama
  • Uygun olmayan kimyasallarla saçın doğal yapısını bozma
  • Nem eksikliği
  • Yanlış şampuan ve saç kremi seçimi

Saç Elektriklenmesi Nasıl Önlenir?

Saç elektriklenmesi sorununu ortadan kaldırmanın en kalıcı yolu, sorunu tespit etmek ve sonra da onu ortadan kaldırmaktır. Saç elektriklenmesi için ne yapılması gerektiğini merak ediyorsan, saçının sağlıklı ve bakımlı görünmesi için sürekli çaba harcıyorsan belki de henüz doğru ürünlerle tanışmamışsındır. Saçına uygun ürünlerle düzenli saç bakımı yapmayı ihmal etmemeli, saçlarda elektriklenmeyi azaltacak önerileri değerlendirmelisin.

Doğru Şampuan ve Saç Kremi Seçiminin Önemi

Elektriklenmenin nedenlerinden biri de yanlış şampuan ve saç kremi seçimidir. Bilindiği gibi her insanın saç tipi ve saç derisi yapısı farklıdır. Bu nedenle her şampuan ve saç kremi, her saç tipine iyi gelmeyebilir. Saç derine uygun şampuanlar ve saç kremleri arasından seçim yaparken yağlı ya da kuru saç derisinden hangisine sahip olduğunu değerlendirmeli ve buna göre seçim yapmalısın. Aksi halde saçını yıkadıktan ve kuruttuktan sonra aşırı şekilde elektriklenmeyle karşılaşabilirsin. Ayrıca saçlarını yıkarken saç tellerini birbirine fazla sürtmen de kuruma aşamasında elektriklenmeye neden olabilir. Nemini kaybetmiş ve elektriklenmeye müsait saçların için yumuşaklık veren ve saç tellerini besleyen Smoothing Oil-Infused Conditioner ile saçlarına bakım yapabilir, elektriklenmeyi kontrol altına almayı deneyebilirsin.

Saçlara Nemini Geri Kazandırın

Elektriklenen saç görünümünün temel nedenlerinden biri de saç tellerinin nemsiz kalmasıdır. Genellikle saç kurutma makinesi, fön, maşa gibi ısı verici işlemlerin yoğun kullanımı nedeniyle nemsiz kalarak kuruyan saç telleri elektriklenmeye son derece uygundur. Özellikle kurutma sonrası elektriklenen bir saçın varsa iyonlu saç kurutma makinesi kullanabilirsin. Su moleküllerini buharlaştırmadan parçalayan bu tür makineler elektriklenmenin önüne geçebilir. Elbette bu tür bir makine kullanımından önce, yıpranmış saçlarının hak ettiği nemi onlara geri vererek sağlıklı görünmelerini sağlaman gerekir. Bunun için zarar görmüş ve kırılgan saçları ağırlaştırmadan nemlendiren Damage Reparing & Rehydrating Conditioner ile saç bakımına güç katabilirsin.

Saç Yıkama Sıklığına Dikkat Edin

Saçları her gün yıkamak, saç tellerinin sahip olduğu yağ ve nem oranını azaltığı için daha fazla kurumasına ve elektriklenmesine neden olabilir. Bunun için saçlarını iki günde bir yıkaman ve yıkama esnasında nemlendirici şampuanlar ile kuruma problemine çözüm bulman en doğru yöntem olabilir. Saç elektriklenmesi konusunda bir diğer faktör de kullanılan fırça veya tarağın üretim malzemesi olabilir. Genellikle plastik fırça ve taraklar, saçlarda oluşan elektriklenmeyi tetikler. Bu nedenle tarak dişleri daha aralıklı olan tahta, seramik ya da metal taraklar tercih edebilirsin.

Saç elektriklenmesi sorununu önlemenin en etkili yollarından biri de saç spreyi kullanmaktır. Saçlarını taradığın fırça ya da tarak üzerine az miktarda saç spreyi uygulayarak saçını bu şekilde taramayı deneyebilirsin. Böylece hem elektriklenme hem de şekillendirme aşamasında büyük kolaylık sağlayabilirsin.

← Öncesi Sonrası →