2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Nasıl Tıraş Olunur? Erkekler İçin 6 Tıraş Önerisi | Kiehl's Blog

May 24, 2019

Genç erkeklerin heyecanla beklediği, kurumsal iş hayatındaki erkeklerin ise her gün tekrarlamaktan yoruldukları bir aktivite var, sakal tıraşı.

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-05/24/shutterstock_674927458.jpg

 

Erkeklerin makyajı arasında sayılan sakal ve bıyıklar birden fazla şekle girebiliyor. Fakat tıraş esnasında uğraşmamak, hızlıca bitirmek isteyenlerin pek bilmediği bu dünyada birçok tıraş şekli bulunuyor.

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-05/24/shutterstock_374201899-1558720692.jpg

 

Tıraş olmanın zahmetsiz, acısız ve eğlenceli birçok yolu var. Tıraş esnasında kullanılan ürünler de bu süreci doğrudan etkiliyor. Senin için hangi ürünleri kullanman gerektiğini, neler uyguladığında daha rahat edeceğini ve tıraş olmanın kolay yolunu anlatıyoruz.

 

1- Sauna Etkisi

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-05/24/shutterstock_1030781287.jpg

 

Tıraş esnasında yüzünün kesilmemesi, tahriş olmaması, zarar görmemesi ve kılların yumuşaması için cildini nemlendirmen gerekiyor. Vaktin varsa duş alıp hemen sonrasında tıraş olman, sıcak su ve buharın etkisindeki cildine iyi gelecektir. Vaktin yoksa yüz havlunu sıcak suda bekletip 30 saniye boyunca sakallarına ve yüzüne tutarak yumuşatma işlemini gerçekleştirebilirsin.

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-05/24/shutterstock_389225527-1.jpg

Bunu Yapma: Tıraş öncesinde yüzü soğuk su ile nemlendirmek yara ve tahrişlere neden olurken tıraş bıçağının kaymasını engelleyeceğinden cildinin kesilme riskini artıracaktır.

 

2- Tıraş Bıçağı Kontrolü

Yüzün yaralanmamasının yanı sıra tıraşın kolay ve düzgün tamamlanmasında tıraş bıçağı önemli aktörler arasında yer alıyor. Sorunsuz bir tıraş deneyimi için tıraş bıçağının daha önceden kullanılmamış ve bantlarının aşınmamış, renginin solmamış olması gerekiyor. Kayganlaştırıcı bantları olan tıraş bıçakları, daha kolay tıraş olmanı sağlıyor.

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-05/24/shutterstock_194724329.jpg

Bunu Yapma: Körelmiş tıraş bıçağını kullanmakta direnerek bastırmamalısın. Kılları kesmekte zorlandığı gibi yüzün tahriş olmasına da neden olabilir.3- Tıraş Boyunca Bunu Yapmaktan Çekinme!

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-05/24/shutterstock_140318962.jpg

 

Her ne kadar zahmetli veya gürültülü olması nedeniyle tercih edilmese de aslında sorunsuz bir tıraş için tıraş bıçağının temizlenmesi önem taşıyor. Tıraş bıçağını sert bir zemine vurarak ya da her tıraş hamlesinden sonra suya tutarak temizlemen, tüm kılları tıraş edebilmen için önem taşıyor.

 

4- Rota Oluşturuldu!

Tıraş hakkında en çok ikilemde kalınan konu kılların çıkış yönüne doğru mu yoksa tam tersine doğru mu kesileceği. Aslında bunun cevabı kişiden kişiye göre değişiyor. Sana vereceğimiz püf noktalar sayesinde kendi tıraş yönünü belirleyebilirsin.

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-05/24/shutterstock_1031685508.jpg

 

 

  • İlk olarak kılların çıktığı yöne doğru tıraş etmelisin, bu daha kolay ve acısız bir başlangıç olacaktır.

  • Bıyıklarını, ağzını gererek yukarıdan aşağı yani çıkış yönüne göre tıraş etmelisin.

  • Boyun bölgesi batık ve kıl dönmesinin çokça görüldüğü yerlerdir. Aşağıdan yukarıya doğru tıraşlayarak batık ve kıl dönmesi riskini engelleyebilirsin.

  • Kökten tıraş olmak istiyorsan cildini bir elinle gererek kıl köklerine daha kolay ulaşabilirsin.

  • Yüzünde kalan kılları almak için tıraş losyonunu temizledikten sonra kılların çıkış yönünün tersine tıraş edebilirsin.5- En Önemlisi: Gevşemelerine İzin Ver

Sakal ve bıyığın yumuşaması için traş köpüğü veya jeli de tıraş bıçağı kadar önemli role sahip oluyor. Henüz kıllara etki etmeden buharlaşan su, ne yazık ki tek başına yeterli olmuyor. Yumuşamayan kıllar tıraş bıçağına karşı direnç gösterdikleri için yüzün yaralanmasına ve tahriş olmasına neden olabiliyorlar.

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-05/24/shutterstock_595246847.jpg

 

Tıraş esnasında köpükten dolayı tıraş bölgesini görememekten şikayet ediyorsan senin için bir tavsiyemiz var. Jel tıraş losyonu kullanarak sakallarını yumuşatabilirsin. Hem sinek kaydı tıraş hem de sadece şekil vermek için kullanıma uygun olması ile tıraş deneyimini eğlenceli hale getirebilirsin.

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-05/24/close-shavers.PNG

Editör Öneriyor: Kiehl’s Smooth Glider Precision Shave Lotion, özel formülü sayesinde suya gerek kalmadan doğrudan uygulama imkanı veriyor. Önce uygula, sonra tıraş bıçağı ile üzerinden geç; havlu ile temizledikten sonra ılık suyla durula. İşte bu kadar basit!

 

6- Rahatlama Zamanı!

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-05/24/shutterstock_327508244.jpg

 

Tıraş sonrası losyon kullanılarak bakım yapılması, cildin rahatlaması ve onarılması için önem taşıyor. Çoğu erkek tarafından yüzün yandığı söylenerek tercih edilmek istenmese de tıraşın ciltte yarattığı olumsuz etkiyi önlemek için cilt tipine uygun nemlendirici içerikli losyon kullanman gerekiyor!← Öncesi Sonrası →