2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Erkeklerde Tıraş Sonrası Cilt Bakım Rutini

Temmuz 12, 2021

Doğru bir tıraş sonrası bakım rutini ile cildinde bugüne kadar sıkça yaşadığın tahriş, kızarıklık ve pullanma gibi sorunlara tamamıyla son verebilirsin!


Cilt bakımı denilince genellikle kadınlar ön planda olsa da, erkeklerin de cilt bakımına ihtiyacının olduğu açık bir gerçek. Üstelik erkeklerin tüm yetişkinlik yaşamları boyunca tıraş gibi bir gerçekle yüzleştiğini unutmamak gerek. Değil mi ama? Öyle ki tıraş, ne yazık ki bir cildin görebileceği en zorlu işlemlerden biri…  


1. Tıraş Olmanın Cilde Zararları Nelerdir?

Erkeklerin yüz ve boyun bölgesini kaplayan sakallar, sert yapısı ve hızlı uzama özelliğinden dolayı cilt yüzeyinde sürekli değişimlere yol açabiliyor. Sakalın kendi yapısının yanı sıra, sadece metal ekipmanlarla yapılabilen tıraş işlemleri de bu değişimleri olumsuz yönde tetikleyebiliyor. Bu nedenle de sakal bölgesinde sıkça tahriş, kızarıklık, hassasiyet ve pullanma gibi sorunlar meydana gelebiliyor.


2. Tıraş Esnasında Tahriş Nasıl Azaltılır?

Hormonlara bağlı yapısal farklılıklardan dolayı, erkek cildi kadın cildine kıyasla daha kalın bir yapıda oluyor. Bu da erkek cildinde kepeklenme, pullanma ve sertlik gibi durumların temel nedenini oluşturuyor. Peki, tüm bu sorunların yanı sıra tıraşta tahriş hissini azaltmanın yolu sence ne olabilir? Erkeklerde tıraş esnasında tahriş hissini önlemenin en kesin yolu, cildin ve sakalların yumuşak olmasını sağlamaktan geçiyor. Bunun için ise hem günlük rutinde hem de tıraş esnasında, cilt bariyerini nemlendirerek yumuşaklık kazandıran ürünler kullanmak gerekiyor.


3. Peeling ve Nemlendirici Uygulaması

Peşinen söyleyelim: Bu iki temel adım, tıraşın ardından çok önemli olsa da sadece tıraş sonrası bakımını kapsamıyor. Cildinin ve sakallarının daima yumuşak ve bakımlı olması adına, bu ürünlerle uygulayacağın rutini düzenli olarak gerçekleştirmen gerekiyor. Öyleyse senin için vazgeçilmez olacak bu cilt bakım rutinini temel adımlarıyla ele alalım:


3.1. Tıraş Sonrası Peeling

Erkek cilt dokusunun kalınlığı ve sertliği, sürekli olarak ölü yüzey hücresi ve yüzey kiri oluşumuna yol açabiliyor. Bununla birlikte tıraş esnasında cilde yoğun şekilde temas eden jilet veya makine bıçakları da ölü yüzey hücrelerinin çoğalmasına neden oluyor. Cildi yüzeydeki tüm kalıntılardan nazikçe arındırarak yumuşatan peeling’ler, bu konuda hayli etkili sonuçlar veriyor. Sen de her tıraş sonrası peeling yaparak, cildinin derinliklerinde saklı yumuşaklığı ortaya çıkarabilirsin!


3.2. Tıraş Sonrası Nemlendirici

Sakallarını tıraş edip pürüzsüz bir cilde sahip oldun. Ardından peeling ile bu pürüzsüzlüğü daha da yumuşak ve temiz bir görünüme kavuşturdun. Şimdi ise sıra, tıraşın cildinde yarattığı hassasiyeti ve nem kaybını önleyerek rahatlatıcı bakım sunan nemlendirme uygulamasına geliyor! Tabii cilt endişene yönelik bir nemlendirici seçmen bu konuda oldukça önemli… Peki, senin tercihin hangi üründen yana olacak?


3.2.1. Görünümü Yenileyici, Koruyucu ve Canlandırıcı Bakım

Kiehl’s Facial Fuel Moisturizer ile cildinin tıraş sonrası görünümün yenilenme sürecinin hızlanmasına ve anında tazelenmiş bir görünüme kavuşmasına ne dersin? Vitaminlerle zenginleştirilen bu bakım kremi, cildinin ihtiyacı olan bakımı ve korumayı çok yönlü bir şekilde sağlarken, yağsız yapısı sayesinde de yağlanmaya bağlı problemlerin önüne geçiyor.


3.2.2. Yaşlanma Karşıtı Pürüzsüzleştirici Bakım

Cildindeki ince çizgi ve kırışıklık görünümünden mi şikayetçisin? O zaman Kiehl’s Age Defender Moisturizertam sana göre! Yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltan bu Kiehl’s erkek yüz nemlendiricisi, keten tohumu özü ve soya proteini içeren özel formülüyle cilde elastikiyet kazandırmasının yanı sıra pürüzsüz bir görünüm de sağlıyor.


3.2.3. Yağlanma ve Yaşlanma Karşıtı Bakım

Cildinde hem sıkılık kaybı hem de yağlanmaya bağlı sorunlar varsa, Kiehl’s Age Defender Gel Moisturizer’ın mükemmel formülüyle mutlaka tanışmalısın! Keten tohumu özü içeren formülü ile yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olan bu Kiehl’s nemlendirici, yağ içermeyen jel formülüyle ise ciltteki yağ ve nem dengesinin korunmasına yardımcı oluyor.


3.2.4. Bonus: Sakal Bakım Yağı!

Yoksa sen de sakallarını stilinin ayrılmaz bir parçası olarak görenlerden misin? Peki ya sakallarının bakımlı görünmesi için neler yapıyorsun? Sen de bunun için uygun bir çözüm arıyorsan, Kiehl’sın Nourishing Beard Grooming Oil sakal bakım yağı tam da ihtiyacın olan bakım ürünü! Taze odunsu temel yağlarla birlikte prekaşi yağı da içeren bu hafif yapılı bakım yağı ile sakallarının yumuşak ve bakımlı olmasını sağlarken, cildindeki konfor hissini de ikiye katlayabilirsin! 


E, bakımlı görünümünle çok daha özgüvenli hissetmek için daha neyi bekliyorsun?

← Öncesi Sonrası →