Cildini Sonbaharda Nem İle Güçlendir! Her 100 Tl Alışverişte +1 Seyahat Boy Hediye!

Cildi Kötü Etkileyen Alışkanlıklar Nelerdir?

Ağustos 06, 2021

Cildin en üst tabakası epidermis oldukça ince bir yapıya sahiptir. Kendini sürekli olarak yenileyen epidermis, zarar gördüğünde kendisini yenilemekte zorlanır ve sağlıksız bir cilt görünümü oluşabilir. Dış etkenlere karşı korunması gereken ve düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyan cilt, bazı alışkanlıklar sebebiyle daha fazla yıpranabilir. Günlük bakım rutini uygulamalarının dışında yapacağın birkaç küçük değişiklikle cildine destek olabilirsin. Peki cildi kötü etkileyen alışkanlıklar hangileri? Senin için aşağıda detaylı olarak ele alınan alışkanlıkları hemen inceleyebilirsin. 

Beslenme ve Uyku: Cildin İki Yapı Taşı

A picture containing bed, indoor, person, laying

Description automatically generated

  • Yetersiz Uyku: İyi görünen bir cilt için en önemli etkenlerden biri olan uyku, düzensiz ve yetersiz olduğunda ciltte kısa sürede yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir. Özellikle uzun süren uykusuzluk durumunda ince çizgiler ve kaz ayakları oluşumu kaçınılmazdır. Uykusuzluk sebebiyle yıpranmış ve solgun görünen ciltte göz altı bölümlerinde de morluklar oluşabilir. Işıl ışıl ve pürüzsüz görünen cilt için günde en az 7 saat uyumaya özen göstermelisin.
  • Geç Uyumak: Geç yatmak cilt üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Cildin kendisini yenileme zamanı gece 23 ila sabah 6'dır. Dolayısıyla geç saatlerde yatıldığında bu zaman dilimi olumsuz olarak etkilenir ve cildin yenilenme süreci yavaşlayabilir. Geç uyuma alışkanlığı olan kişilerde cildin yenilenmesi daha uzun sürebilir. Bu sürecin uzaması ise cildin daha fazla yorulmasına ve cildin kötü görünmesine sebep olabilir. Eğer cildinde elastikiyet kaybı varsa bu durumda Kiehl's ürünleriyle gözeneklerini arındırabilir ve cildine daha sıkı bir görünüm verebilirsin.

  • Dengesiz Beslenme: Beslenme cilt görünümünü doğrudan etkileyen unsurlardandır. Cildi dışarıdan olduğu kadar içeriden de beslemek güzel bir cilt görünümü için büyük önem taşır. Bolca vitamin içeren meyve ve sebzeler tüketerek cildini besleyebilirsin. Ciltte istenmeyen etkilere sebep olabilecek karbonhidrat ve şeker ağırlıklı yiyeceklerin tüketimini azaltıp sağlıklı beslenmeye yönelerek daha sağlıklı bir cilt görünümü elde edebilirsin.

Cildin için kötü olabilecek etkenleri olabildiğince azalttığında ve cilt bakımını düzenli olarak yaptığında cildini olumsuz etkenlerden koruyabilir, kırışıklık ve nemsizlik gibi çok sayıda cilt endişenin azalmasına yardımcı olabilirsin.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Bunlara Dikkat!

A picture containing wearing, hat

Description automatically generated

  • Güneşe Maruz Kalmak: Cildini yalnızca yaz mevsiminde değil diğer mevsimlerde de güneşten korumalısın. Güneş koruyucu kullanmadığında cildinde güneş kaynaklı leke görünümü oluşabilir ve UV ışınları adı verilen ışınlar cildinde istenmeyen görünümlere sebep olabilir. Bu nedenle güneşe her çıkışında güneş koruyucu kremler kullanabilir, gözlük ve şapka gibi ek koruma önlemleri alabilirsin. 

  • Makyajla Uyumak: Makyajla uyumak cildine yapabileceğin en büyük kötülüklerden... Eve geldiğin andan itibaren makyajını etkili şekilde temizlemeli, cildini temizlemeden kesinlikle uyumamalısın. Gece boyu cildine iyice nüfuz eden makyaj artıkları, gözeneklerinde tıkanıklık oluşturarak parlama görünümü gibi problemlere yol açabilir. Ayrıca sürekli makyajla uyumak cildinde kalıcı istenmeyen görünümlere neden olabilir. Geniş gözenek problemin varsa Rare Earth serisini değerlendirebilir, güzellik rutininde cilt maskeleri, kremler, tonik ve serumlara yer verebilirsin.

Kiehl's ile Çözüm Önerileri 

İnce çizgiler ve kırışıklık görünümü için hazırlanan birbirinden harika Kiehl's ürün serilerini deneyebilirsin. Cilt tonu eşitsizliği problemi yaşıyorsan cilt tonu eşitsizliği karşıtı ürünlerini kullanabilir, Bu endişen için hazırlanmış serumlar, göz çevresi kremleri ve nemlendirici kremleri tercih edebilirsin. Göz çevresi bakımı ve dudak bakımını da ihmâl etmemelisin. Dudaklarını uygun bir dudak balm'ıyla nemlendirebilirsin. Tercih edeceğin ürünlerin cilt tipine uyumlu olmasına da özen gösterebilirsin.

← Öncesi Sonrası →