2000 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE 300 TL İNDİRİM!

2'li Avokado Göz Kremi Seti 1890 TL!

Anti Aging Nedir? Anti Aging Cilde Nasıl Etki Eder?

Aralık 19, 2021
Anti aging cilt bakımıAnti aging cilt bakımı

Anti aging cilt bakımı, konu kozmetik olduğunda en sık söz edilen kavramların başında geliyor. Peki, anti aging kelimesinin aslında neleri kapsadığını ve yöntemlerinin neler olduğunu biliyor muydun?

Hayallerimiz ve hedeflerimiz birbirinden farklı olsa da aslında her şeyi, kendimizi daha iyi ve yaşam dolu hissetmek için yapıyoruz. Ancak bizler bunun için çaba sarf ederken, diğer yandan zaman ise hızla akıp gidiyor. Ve yaşadıklarımızın izleri her geçen gün cildimiz başta olmak üzere bedenimize daha da belirgin ölçüde yansıyabiliyor. İşte buna kısaca “yaş almak” deniyor.

Her şeye rağmen, zamanın akışına yepyeni deneyimlerle ve elbette “tükenmez bir gençlik enerjisiyle” şahit olabilmek gibisi yok. E, anti aging de bunun için var! Sahi, dillerden düşmeyen bu anti-aging kavramı, görünürün ötesinde başka neleri karşılıyor olabilir? Sen de tam olarak bunu merak ediyorsan, aradığın tüm yanıtları burada detaylı bir şekilde bulabilirsin!

1.    Anti Aging Nedir?

Anti Aging NedirAnti Aging Nedir

Anti aging, İngilizceden Türkçeye çevrildiğinde direkt olarak “yaş alma/yaşlanma karşıtı” anlamına geliyor. Ama böyle bir şey keşke gerçek anlamda mümkün olsaydı, değil mi? Zamanı durdurmak için çağ üstü bir teknoloji geliştirilmediği müddetçe de olmayacak gibi… Dolayısıyla bu kavram aslında sadece, zamanın akışı içerisinde genç görünmeye ve hissetmeye devam etmek için uygulanabilecek bazı yöntemleri kapsıyor.

2.     Anti Aging Nasıl Yapılır?

Anti Aging Nasıl YapılırAnti Aging Nasıl Yapılır

Anti aging’in en geniş tanımına hemen yukarıda kısaca değinmiştik: Her yaşta genç görünmek ve hissetmek... Bunun için yapılması gerekenler ise işin gerçeği, bir dizi görevden çok daha fazlası… Anti aging için her şeyden önce, vücudu olumsuz etkileyen yaşam alışkanlıklarını değiştirebilmek gerekiyor.

“Uzun yaşamın sırrı” adı altında söz edilen doğru beslenme, yeterli su tüketimi, zararlı alışkanlıklardan kurtulma ve doğayla iç içe yaşama gibi yollar, doğal olarak anti aging’in de temel şartlarını oluşturuyor. Tabii gerek bedenen gerekse de cilt özelinde düzenli kontrol ve bakımları da asla unutmamak gerek!

3.     Anti Aging Yöntemleri Nelerdir?

Anti Aging Yöntemleri NelerdirAnti Aging Yöntemleri Nelerdir

Anti aging yöntemleri günlük yaşam ve cilt bakımı olarak iki ana kategoride ele alınabilir.

3.1. Günlük Yaşama Yönelik Anti Aging Yöntemleri

●      Dengeli, doğal ve düzenli beslenme

●      Bol su tüketimi

●      Her gün yeterli sürede ve kaliteli uyku

●      Doğal çevre koşulları

●      Stresten uzak bir yaşam

●      Beden hareketliliği ve disiplini (spor, egzersiz vb.)

3.2. Anti Aging Cilt Bakımı Yöntemleri

●      Cildi daima temiz tutmak

●      Yanlış ürün kullanımı ve uygulamalardan kaçınmak

●      Cildin nem seviyesini sürekli olarak korumak

●      Dört mevsim güneş koruyucu kullanımını ihmal etmemek

●      Yaşa ve cildin ihtiyaçlarına göre hedefe yönelik bakım rutinleri benimsemek

4.     Anti Aging Cilt Bakımına Nasıl Etki Eder?

Anti Aging Cilt BakımıAnti Aging Cilt Bakımı

Anti aging’den önce yılların cilde etkisinden bahsetmek, başlangıç için daha aydınlatıcı olabilir. Şöyle ki cilt hücreleri erken yaşlarda kendisini hızla yenileyebilirken, bu aktivitesini 30’lu yaşlara doğru yavaş yavaş azaltmaya başlıyor. Bundan dolayı cildin alt dokusunda yer alan kolajen ve elastin liflerinin yapısı da zamanla deformasyona uğrayabiliyor.

Cildin elastikiyeti azaldıkça ince çizgi ve kırışıklık görünümleri oluşmaya başlıyor. Diğer yandan nem tutuş kapasitesi de azaldığı için cilt, ışıltısını kaybederek daha solgun ve yorgun görünebiliyor. Buna güneş ışınlarının uzun vadeli etkilerinden dolayı renk eşitsizliği ve lekelenme gibi sorunlar da eşlik edebiliyor. Anti aging uygulamaları ve cilt bakımı, bunların önüne geçerek/yavaşlatarak cildin her yaşta aydınlık, sıkı, pürüzsüz ve eşit tonlu görünümünü korumaya yardımcı oluyor.

5.     Anti Aging Yiyecekler Nelerdir?

Anti Aging YiyeceklerAnti Aging Yiyecekler

●      Propolis

●      Zeytinyağı

●      Yaban mersini

●      Yeşil Çay

●      Domates

●      Kayısı

●      Ispanak

●      Üzüm

●      Soğan

●      Sarımsak

●      İncir

●      Elma

●      Kiraz

●      Kayısı

Evet doğru okudun! Sadece doğal ve dengeli beslenmeyle genel anlamda değil, özel olarak yiyecek seçimin ile de anti-aging yapabilirsin. Antioksidan içeren gıdalar da bu işe yarıyor! Antioksidan besinler, vücuda ve cilde zarar veren serbest radikallerin olumsuz etkilerini tersine çevirerek hücre aktivitesinin ideal düzeyde korunmasına yardımcı olabiliyor.

6.     Kiehl’stan Anti Aging Cilt Bakımı Önerileri

Kiehls Anti Aging Cilt Bakımı ÖnerileriKiehls Anti Aging Cilt Bakımı Önerileri

Cildinde yaşlanmanın tüm ana belirtilerinin görünümünü önleyecek birbirinden etkili önerilere ne dersin? Bunun için ilk önerimiz, gündüz ve gece cilt temizliğinden sonra sırasıyla serum ve nemlendirici adımlarını asla ihmal etmemen! Tabii bu noktada cilt bakımını günde iki kez yapman gerektiğini de anlamış olmalısın. Peki, ürün önerilerimiz neler mi?

6.1. Nemlendirici

Birinci sırada tabii ki Kiehl’sın çok yönlü yaşlanma karşıtı kremi Super Multi-Corrective Cream yer alıyor. Hem gece hem de gündüz kullanıma uygun olan bu krem, chaga mantarı, A vitamini içeren formülü sayesinde cildi yeniden eşit tonlu, aydınlık, elastik, pürüzsüz ve sıkı bir görünüme kavuşturuyor.

6.2. Gündüz Serumu

Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate, gündüz serumu olarak ideal bir seçenek sunuyor. Hyalüronik asit ve C vitamini içeren formülü cilde anında nemli ve dolgun bir görünüm kazandırıyor.

6.3. Gece Serumu

Gece SerumuGece Serumu

Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum, saf retinol içermesi bakımından gece kullanımı için daha uygun bir seçenek olarak öne çıkıyor. Retinol, bir antioksidan çeşidi olan A vitamininin türevleri arasında yer alıyor. Retinol içeren formül, kırışıklık görünümünü azaltıcı ve cilt görünümünü pürüzsüzleştirici etkisi ile, cildin gece boyu onarılmış bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor. Böylece her yeni güne daha genç görünen bir cilt ile başlamak hayal olmaktan çıkıyor!

İçindeki gençlik enerjisinin daima yüzüne yansıması dileğiyle…

← Öncesi Sonrası →