3 AL 2 ÖDE BAŞLADI!

Allantoin Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Şubat 09, 2022
AllantoinAllantoin

Yüzyıllardır güçlü bir bileşen olarak cilt bakımında kullanılan allantoin’i daha önce duymuş muydun?

Etkili cilt bakım ürünlerini tercih edebilmek neredeyse herkesin ortak beklentilerinden biri. Fakat binlerce formül arasından seçim yapmak haliyle pek de kolay olmuyor. İşte bu noktada esas dikkat edilmesi gerekenler arasında -belki de birinci sırada- formüllerin içeriğindeki bileşenlerin özelliklerini öğrenmek yer alıyor. Çünkü cilt bakımını etkili hale getirenler, aslında tam da bu bileşenlerin yardımı sayesinde! Bu yazıda ise seni, söz konusu bileşenlerin en değerlilerinden biri olan allantoin hakkında bilmen gerekenler bekliyor!  

1. Allantoin Nedir?

Allantoin NedirAllantoin Nedir

Allantoin ya da kimya bilimi içerisindeki adıyla alüminyum dihodroksi allantoinat, pek çok bitki ve hayvanın yanı sıra insan vücudunda da bulunan bir tür kimyasal bileşik. İlk kez 19’uncu yüzyılda keşfedilen bu bileşiğin, nemlendirici ve yatıştırıcı etkisinin anlaşılmasıyla birlikte cilt bakımı ürünlerine kaynaklık etmeye başladığı biliniyor. Bu keşiften itibaren yüzyıllardır kozmetik sektörünün başlıca kaynaklarından biri olan allantoin; şampuan, krem, losyon ve hedefe yönelik bakım ürünlerinin tamamında kullanılabiliyor.

2. Allantoin Nereden Elde Edilir?

Allantoin Nereden Elde EdilirAllantoin Nereden Elde Edilir

Allantoin, daha önce de bahsedildiği gibi insan dahil pek çok canlı türünde doğal olarak bulunabiliyor. Ayrıca laboratuvar ortamında sentetik olarak da üretilebilen bu bileşiğin kozmetik sektöründe kullanılan versiyonları ise genellikle bitkisel kaynaklı oluyor. Buğday filizi, papatya, pancar ve tütün tohumlarında ağırlıklı olarak bulunan allantoin için en çok kullanılan bitkisel kaynak ise karakafes bitkisi!

3. Allantoin Nerelerde Kullanılır?

Allantoin Nerelerde KullanılırAllantoin Nerelerde Kullanılır

Allantoin’in en yaygın kullandığı alanlardan biri, tahmin edilebileceği üzere kozmetik sektörü! Üstelik cilt bakımında allantoin kullanımı yeni bir uygulama da değil. Bu bileşiğin etkileri keşfedildiğinden beri saç, yüz, vücut ve el bakım ürünlerinin tamamında allantoin’e yer verilebiliyor. Ayrıca bu bileşen; makyaj ürünleri, güneş koruyucular ve arındırıcı ürünlerin içeriğinde de sık sık tercih edilebiliyor.

4. Allantoin İçeren Cilt Bakım Ürünleri

Allantoin İçeren Cilt Bakım ÜrünleriAllantoin İçeren Cilt Bakım Ürünleri

Tüm bu bilgilerin üzerine, senin de aklına “Allantoin nasıl kullanılır?” sorusu gelmiş olmalı. Kimyasal bir bileşen olan allantoin’i cilt bakımına dahil etmenin yolu elbette ki bu bileşeni içeren cilt bakım ürünlerini tercih etmek oluyor. Öyleyse, Kiehl’sın allantoin içeren formüllerine hemen şimdi göz atmaya ne dersin?

4.1. Pineapple Papaya Facial Scrub

Pineapple Papaya Facial Scrub, allantoin içeren formülü sayesinde cildin arındırılmasına yardımcı oluyor. Böylece çok daha ışıltılı bir cilt görünümü sunan bu scrub, arınmış ve tazelenmiş bir cilt hissi yaratıyor.

4.2. Rare Earth Pore Refining Tonic

Yağlı cilt tipine özel olarak geliştirilen Rare Earth Pore Refining Tonic, cilt yüzeyinde ve gözeneklerde biriken sebum ve kiri etkili bir şekilde temizlemeye yardımcı oluyor. Allantoin içeren bu formül, cilt temizliği adımı sonrası yumuşak hissedilen bir cilt görünümü vadediyor.

4.3. Calendula Herbal-Extract Alcohol-Free Toner

Calendula Herbal-Extract Alcohol-Free TonerCalendula Herbal-Extract Alcohol-Free Toner

Kiehl’sın normalden yağlıya ciltlere özel olarak geliştirdiği Calendula Herbal-Extract Alcohol-Free Toner, cildi nazikçe temizleyip rahatlatıyor. Allantoin’in yanı sıra kalendula (kadife) çiçeği özü de içeren bu formül, cilde rahatlamış bir his veriyor.

 

Allantoin içeren formüllerin sunduğu çok yönlü bakıma Kiehl’s uzmanlığıyla ulaşmak için senin tercihin hangisi?

← Öncesi Sonrası →