2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Yazın Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

March 21, 2021

Doğanın canlandığı, enerjinin patlama yaptığı tatlı yaz mevsimi! Koca bir kışı geride bıraktın ve şimdi yazın sıcaklığının ve güneşin muhteşem enerjisinin seni canlandırmasına izin vermeye hazırsın. Ama önce güneşte geçireceğin ekstra saatlerin ve nemin cildini nasıl etkileyeceğini bir düşünmelisin. UV ışınları muhteşem bir bronz tenin yanı sıra ince çizgiler ve kırışıklıklar, cilt lekeleri ve sarkan cilt gibi bazı cilt sorunları oluşumunu da hızlandırabilir.

A picture containing outdoor, person, sky, water

Description automatically generated

Artan nem ve sıcaklık, cildin aşırı yağlanmasına ve terlemesine zemin hazırlayarak gözenek görünümü gibi problemlere yol açabilir. Gözenek görünümü siyah nokta gibi cilt kusurlarının oluşumuna neden olarak cildin doğal ışıltısını kaybetmesine davetiye çıkarabilir. Peki, yazın cilt bakımı nasıl olmalı, işte sana özel öneriler…

Deniz Tuzu Yararlı, Havuz Kloru Zararlı

Sıcak yaz günlerinde serinlemenin en güzel yolu serin bir su kütlesine dalmaktır. Ancak, dikkat etmen gereken önemli bir konu var: Daldığın suyun özelliği cildine zarar verebilir. Havuz suyu yerine deniz suyunu tercih etmende fayda var. Havuz sularında kullanılan klor cilt üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Klor, zararlı bakterilerin yaşamasını ve gelişimini önlemek için havuzlarda kullanılan güçlü bir antibakteriyeldir. Ama klor cildi kurutabilir ve tahriş edebilir. İnce çizgiler gibi cilt kusurlarına yol açabilir. Havuza girmeden önce makyajını temizlediğinden emin olmalısın. Su bazlı ve komedjonik olmayan güneş kremi ile mutlaka cildini nemlendirmeli ve havuz sonrası duşunu almalısın. Böylece hem kloru cildinden arındırabilir hem de UV ışınlarından cildini koruyabilirsin.

Text, letter

Description automatically generated

Deniz suyu ise havuz suyundan oldukça farklıdır. Cildin sterilize edilmesine yardımcı mineraller içeren deniz suyu, cilt bakımına destek sağlayabilir. Amino asit ve magnezyum, potasyum, kükürt gibi minerallerle dolu olan deniz tuzu, cilde yarar sağlayabilir. Ayrıca, mineral bakımından zengin deniz suyunda yüzmenin terapötik etkisi olduğu da söylenebilir.

Su Bazlı Ürünler Kullanın

A person wearing a cowboy hat

Description automatically generated

Soğuk havanın cilt üzerindeki olumsuz etkisini minimuma indirmek için kışın yoğun nemlendiriciler kullanılır. Yazın ise sıcak ve güneşli havalarda su bazlı nemlendirici kullanılması daha uygundur. Su bazlı nemlendiriciler sıcak havalarda cilt tarafından daha kolay emilir ve cildin ihtiyaç duyduğu nemi sunabilir. 

A picture containing text, bottle, person

Description automatically generated

Kavurucu sıcaklarda cildin nem tutma kapasitesini artıran su bazlı ürünler, kuru hava koşullarının ciltte yarattığı olumsuzlukların önüne geçilmesine yardımcı olabilir. Yaz aylarında cilt tipine uygun temizleyiciler ile yüzünü ve cildini düzenli olarak temizlemeli ve özellikle tonik kullanımına dikkat etmelisin. Imperate cyclindrica kökü ve antarcticine özleri içeren Kiehl’s yağsız tonik kullanarak cildini nemlendirip rahatlatabilir ve aynı zamanda ciltteki kalıntıları arındırabilirsin.

Güneş Kremi Dikkatli Seçilmeli

A picture containing wall, indoor, clothing, person

Description automatically generated

Yaz aylarında kullanılan ürünlerin cilt tipine uygun olması oldukça önemlidir. Aşırı yoğun ürünlerden mümkün olduğunca kaçınmalı, hafif yapılı nemlendirici ve su bazlı güneş kremi kullanmayı tercih etmelisin. Güneşin UV ışınlarına karşı güçlü UVA/UVB filtreleri içeren SPF koruma faktörler ile cildini koruyabilirsin.

Hızla emilen ve cilt üzerine tabaka yapmayan Kiehl’s Ultra Light Daily UV Defense, kirlilik karşıtı teknolojisi ile çevresel etkenlere karşı bir koruma sunar. UV filtreleri ile ön plana çıkan ürün, UV ışınlarına karşı koruma sağlar ve güneş kaynaklı yaşlanma belirtilerinin görünümün karşı etki gösterir.

← Öncesi Sonrası →