Cildini Sonbaharda Nem İle Güçlendir! Her 100 Tl Alışverişte +1 Seyahat Boy Hediye!

Vücut Temizliği İçin Sabun mu Duş Jeli mi? | Kiehl's Blog

Haziran 30, 2019

Limon mu ve sirke mi kadar olmasa da vücut bakımında en çok tartışılan sabun mu duş jeli mi ikilemine bir açıklık getiriyoruz!

Kişisel temizlik ve hijyende vücut bakımı oldukça önem taşıyor. Özellikle yaz aylarında girdiğimiz ortamlarda temiz bir koku ile hatırlanmak ve çevremizdekiler üzerinde iyi bir izlenim bırakmak, dikkat ettiğimiz konular arasında yer alıyor. Çoğu zaman kurtarıcımız olan deodorant ve parfümler sıcak havalarda ne yazık ki tek başına yeterince etkili olmuyor. Bu yüzden de duş alırken sıklıkla, tenimizde hoş kokular bırakan duş jeli veya arındırıcı sabunlar ile vücudumuzu iyice temizlememiz gerekiyor.

 

Sadece yazın değil her zaman kişisel temizliğe dikkat etmek, vücudumuzun salgıladığı ter vb. yağlar sebebiyle çevremize rahatsızlık vermemek için kullandığımız ürünleri iyi seçmek gerekiyor. Peki ama nasıl? Öncelikle vücut temizliği için en uygun ürünü belirleyerek.

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-06/30/kuvette-dus-alan-kadin.jpg

 

Vücut Temizliği İçin En Uygun Ürün Nedir?

Vücut temizliği denilince akla ilk olarak duş jelleri ve sabunlar geliyor. Duş jeli ve sabun seçimi konusunda da çoğu kişi cildi için hangisinin daha doğru bir tercih olacağı konusunda kararsızlık yaşayabiliyor.

 

Her ne kadar tercihleri belirleyen şey kişisel olsa da sabun ve duş jelinin cildimiz üzerinde farklı etkileri bulunuyor. Bunları bilerek bilinçli tercih yapmak, aslında doğal olarak en uygun ürünü belirlememizi sağlıyor. Birçok ürün çeşidi arasından artık kararsızlık yaşamadan doğru seçimi yapmanı sağlayacak sabun ve duş jeli tartışmasına bu yazımızla son noktayı koymak istiyoruz.

 

Sabun ve Duş Jeli Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şimdi sana detaylı bir şekilde sabun ve duş jeli arasındaki farkları vererek bu ürünlerin cildin üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz. Böylece bir sonraki alışverişinde sabun mu, duş jeli mi ikilemini yaşamadan vücut bakımın için en uygun ürünü çok fazla düşünmeden belirlemeni sağlayacağız!

 

 

  • Duş jelleri birbirinden farklı ve çeşitli koku seçenekleri ile sabunlardan daha zengin bir ürün çeşitliliği sunuyor. Bu cezbedici koku çeşitliliği de ilk olarak duş jellerine yönelmemizi sağlıyor.
  • Duş alma alışkanlığın ağırlıklı olarak sabun yönünde ise nemlendirici özelliği olan doğal sabunları seçmeni tavsiye ediyoruz. Sadece sabun kullanımı ciltteki yağları yok ederek cildin kurumasına neden olabiliyor. Bu yüzden sabun seçerken yağ oranı fazla olan ürünleri seçmek gerekiyor.
  • Duş jelleri çoğunlukla kolay ve hızlı kullanım sebebi ile de çok seviliyor. Yani pratik olmaları tercih edilmesini artırıyor. Duş alırken çok uğraşmamak hemen vücudunu temizleyip çıkmak isteyenlerin neden sabun yerine duş jeline yöneldiklerini böylelikle daha iyi anlıyoruz.
  • Duş jeli, kullanım sonrası ciltte kaygan bir his bırakıyor. Sabun kullanımında ise bu his pek yaşanmıyor. Bu kayganlık hissinden hoşlanmıyor isen senin için doğru ürün seçimi tahmin ettiğin üzere sabun oluyor. 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-06/30/creme-de-corps-smoothing-oil-to-foam-body-cleanser-temizleyici-yag.jpg

 

  • Gelelim pH dengesinin önemine. Duş jeli ve sabunların içerisinde yer alan köpürücü maddeler içerdikleri kimyasallar sebebi ile cildin pH dengesini bozabiliyor. Bu dengeyi bozmamak içinse seçilen ürünlerin pH değerinin 7’nin altında olmaması gerekiyor.

 

Yani duş jeli ve sabun seçerken doğal kaynaklı içeriklerin ağırlıklı olduğu, cilt tipine uygun ve pH değeri 7’nin üzerinde olan ürünleri seçmen cildin için büyük önem taşıyor. Son olarak kişisel temizliğini duş sonrası kullandığın bir takım ürünler ile de desteklemen gerektiğini eklemek istiyoruz. Vücut losyonu, nemlendirici krem veya bakım yağları ile vücudunun kaybettiği nemi duş sonrası ona geri kazandırmak, besleyici yağlar ile bakım yapmak hem vücudun için istediğin hoş kokuyu uzun süre sağlayacak; hem de kadife gibi pürüzsüz bir ten ile vücut bakımın tam manası ile tamamlanmış olacak!

 

← Öncesi Sonrası →