Cildini Sonbaharda Nem İle Güçlendir! Her 100 Tl Alışverişte +1 Seyahat Boy Hediye!

Stres Nasıl Kontrol Altına Alınır? | Kiehl's Blog

Mart 21, 2021

İnsan bedeni yaşadığı duygu durumlarına karşı bazı tepkiler verir. Olumlu ya da olumsuz olarak ortaya çıkan bu tepkilere ise stres diye adlandırılır. Herhangi bir duruma karşı bulunmak zorunda olan çözümler, iş hayatının ya da sorumlulukların getirdiği yükler, gün içerisinde büyük bir stres altında olmana sebep olabilir. Hatta gün içerisinde yaşadığın iddialar, kaygılar, çatışma ve yorumlar sana stres olarak geri dönebilir. Yaşanan bu stres kontrol altına alınmadığında ise ortaya fiziksel etkiler çıkabilir. Özellikle son yıllarda ikinci beyin olarak ifade edilen sindirim sistemi üzerinde ve cilt üzerinde yoğun stres etkileri oluşabilir. Peki farkında olarak ya da olmayarak yaşadığın bu stresle nasıl baş edebilirsin? Stresi nasıl kontrol altına alabilirsin? Stres yönetimi nasıl yapılır? Kendini bu konuda daha çok geliştirmek için yapabileceğin birkaç küçük öneri ile karşındayız. 

Cilt İçin Stresten Uzak Dur

Bilim çevrelerinde stresin tanımı her kaynakta değişse de en doğru tanımlamalardan biri şu şekilde: ''Fiziksel ve sosyal çevrede oluşan olumsuz koşullar bedensel ve psikolojik sınırların ötesinde gayret harcar. Harcanan bu gayret ise strestir.'' Tanımdan da anlayacağın üzere stresin insan psikolojisinde olduğu gibi bedensel olarak da çok sayıda etkisi var. Bunlardan biri de elbette ki stresin cilde etkisi... Peki stresli cilt üzerinde ne gibi değişiklikler olur? Stresin ciltte daha solgun ve yorgun bir görüntü oluşturma ve zamana bağlı olarak istenmeyen çizgiler meydana getirme gibi etkileri olabilir. 

A picture containing person, indoor, young

Description automatically generated

Bu çizgiler bazen göz çevrelerinde kaz ayağı şeklinde karşına çıkabilir, bazen de alın çizgilerine bir yenisini eklersin. Kaşlarının arasında da çizgiler oluşabilir ve özellikle yanaklarda sarkmalar meydana gelebilir. Hatta uzun vadede göz altlarında torbalaşmalar, göz kapağının sarkması gibi istenmeyen yorgunluk ve stres belirtileri ortaya çıkabilir. Bu gelişmelerin her biri yaşa ve kişiye göre değişiklik gösterebilir. İşte tüm bu gelişmeler sonucunda stresli cilt meydana gelir. Sürekli stres altında olan yorgun cilt, alarm aşamasından yavaş yavaş direnme aşamasına ve sonuç olarak tükenme aşamasına ulaşabilir. Bu evrede stres kaynakları ile başa çıkamayan kişiler, diğer stres kaynaklarına karşı da savunmasız duruma gelebilirler.

Stres Yönetimi Tavsiyeleri

Gazi Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara göre stresli kişiler gün içerisinde şu belirtileri gösterir: ''gerginlik, kaygı, uykusuzluk, alkol ve sigara gibi kullanımların artması, işbirliği zorluğu, yetersizlik, duygusal dengesizlik, sindirimde yaşanan zorluklar, yüksek tansiyon.'' Bu belirtiler kişilere göre değişiklik gösterebilir ve bazı kişilerde belirtiler hiç ortaya çıkmayabilir. Stres yaratan durumları değiştirerek ve strese verilen tepkileri değiştirerek stres yönetimi yapılabilir. Peki stres yönetimi nasıl yapılır? İşte senin için hazırlanan öneriler... 

  • Stres altında olduğunu düşünüyorsan programında mutlaka egzersizlere yer vermelisin. Bu egzersizler genellikle meditasyon odaklı ve ruhu dinlendiren egzersizler olmalı... Nefes egzersizleri, yoga, gevşeme, meditasyon, masaj, içe dönme gibi egzersizler ve etkinlikler yapabilirsin. 

  • Zaman yönetimi stres yönetimi ile doğrudan ilişkilidir. Zaman yönetimi olmadığında zaman darlığının yarattığı stresle baş başa kalabilirsin. Bu sebeple zamanını iyi değerlendirerek ve günü planlı bir şekilde tamamlayarak yaşadığın stresi azaltabilirsin. 
  • Hobiler: En çok sevdiğin şeylerle ilgilenerek yaşadığın stresi dindirebilir, gün içerisinde yaşamış olduğun stresin bedeninden uzaklaşmasını sağlayabilirsin. Kitap okuyabilir, dinlendirici ve sakinleştirici müzikler açabilir, ilgilendiğin bir el işiyle uğraşabilirsin. 
  • Kendine bakmak: Stresle baş etmek için yapabileceğin en güzel şeylerden biri de kişisel bakım... Cilt bakımı, vücut bakımı gibi rutinler için geniş zaman ayırabilir, bedenini stresten uzaklaştırabilirsin. 

A picture containing text, indoor, toiletry

Description automatically generated

  • Stresten uzaklaştırmaya yönelik hazırlanan cilt bakım ürünleri kullanabilirsin. Özellikle de yorgun cilt görünümünü azaltan ve cilde rahatlık hissi bırakan Skin Rescuer nemlendiricisini deneyebilirsin. Kiehl's, nemlendiriciler ile de cildini desteklemeni sağlar. Stresli ciltleri rahatlatmaya yardımcı seri, cildin strese karşı meydan okumasına yardımcı olur.
  • Kiehl's Bitkisel kaynaklı serum ise cilt kusurlarına eğilimli ciltlerin görünümünün geliştirilmesine yardımcı olur. 
  • Yatıştırılmış ve nemlendirilmiş bir cilt için maske uygulaması da yapabilirsin. Bu uygulama kadife çiçeği yaprakları ve aloe vera katkısıyla cildinde canlı bir görünüm oluşmasını sağlar. 

A picture containing text, indoor, green

Description automatically generated

← Öncesi Sonrası →