2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Kinoa Nasıl Tüketilir?

November 04, 2020

Son yıllarda dünya çapında popüler gıdalardan biri olan kinoa, "Chenopodium Quinoa" olarak bilinen bir bitkinin tohumudur. Günümüzde “süper gıda” olarak nitelendirilen kinoa, beyaz pirinç ve makarna için daha sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilir. Özellikle vegan beslenme için bitkisel protein kaynağıdır. Kinoa görünümü ve özellikleri bakımından tahıllara benzese de pancar ve ıspanak ile aynı aileye mensup kazayağı adı verilen ot benzeri bir bitkinin tohumdur. Dünya üzerinde 120'den fazla kinoa türü yetiştirilir. En yaygın olanları beyaz, kırmızı ve siyah kinoadır. Neredeyse 5000 yıllık geçmişe sahip olan kinoanın anavatanı Güney Amerika’dır. Şili, Bolivya ve Peru’da yaygın olarak yetiştirilen bitki kuraklık ve soğuk gibi zor hava koşullarına kolayca uyum sağlayabilir.

Kinoa Besin Değeri

Kinoayı diğer bitkisel ürünlerden ayıran en önemli özelliği tam protein içermesidir. Protein kaynağı olarak bitkisel ürünleri kullanan veganlar ve sağlıklı yaşam tarzını benimseyenler için ideal bir seçenek olan kinoa, besin içeriği açısından oldukça zengindir. Kinoanın kendine özgü gevrek bir dokusu ve fındık aroması vardır. Ayrıca glutensizdir ve bu nedenle glütene duyarlı insanlar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Özellikle çölyak hastaları için glüten içeren tahılların yerine sağlıklı bir alternatiftir. Lif, magnezyum, B vitaminleri, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko, E vitamini ve antioksidanlar bakımından da zengindir. 

Kinoanın Faydaları

  • Kinoa; yüksek miktarda antioksidan içermektedir.
  • Kinoa posa açısından zengin bir besindir. Posa mideden geç sindirilir ve kan şekerinin ani yükselmesini önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda zengin lif içeriği bağırsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcı olur.
  • Yüksek protein ve lif içeriğine sahip olan kinoa, uzun süre tokluk hissi sağlamaya yardımcıdır. Özellikle zayıflama programlarında beslenme planına kinoa dâhil edilmesi kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olabilir.

Kinoanın Cilde Faydaları

Kinoa, genel etkilerinin yanı sıra cilt üzerindeki faydalarıyla da ilgi çekicidir. Cildinin kendi görünümünü yenileme sürecine yardımcı olabilir.

Cilde ışıltılı kazandırmaya yardımcı olmak için kinoa güzellik ürünlerinde de kullanılabilir. Cilt görünümünün yenilenme sürecine destek olmak için kinoa içeren ve micro peeling özelliğine sahip Kiehl's gece serumunu deneyebilirsin. Düzenli kullanımda ince çizgi ve kusurların azalmasına yardımcı olabilirsin.

← Öncesi Sonrası →