2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Güneş Koruyucumu Nasıl Seçmeliyim? | Kiehl's Blog

August 19, 2016

Her geçen gün önemi çok daha iyi anlaşılamaya başlanan güneş koruyucuları, hayatımızın olmazsa olmazları arasına girdi. Cilt yaşlanmasının yüzde 90'ının güneşten gelen zararlı ışınlardan kaynaklandığının farkına varılmasıyla beraber güneş koruyucuları, sadece plaj çantalarımızın değil günlük cilt bakım rutinimizin demirbaşları haline geldi.

Güneş koruyucuları da içerikleri, renkli-renksiz olmaları ve hassas ciltlere uygun olup olmamalarıyla her geçen gün kendi içerisinde daha da çeşitleniyor. Ama akıllardaki asıl soru hangi güneş korumasının size daha uygun olduğu. Güneş koruyucunuzun size uygunluğunu da renk ve doku tercihiniz, cildinizin hassasiyet derecesi, içerik tercihiniz, yaşam tarzınız gibi etkenler belirliyor.

Renkli mi renksiz mi?

Renkli güneş koruyucuların fiziksel görüntüsü sebebiyle daha çok koruma sağladığı yanılgısı, birçok kişiyi renkli güneş koruyucuları tercih etmeye itiyor. Fakat bu tercih tamamen sizin yaşam tarzınıza ve seçiminize bağlı. Güneş koruyucusunun renkli olması ciltteki ton eşitsizliğini gidermek isteyenlerin daha çok tercih etmek isteyeceği, cildine renkli bir krem sürmek istemeyenlerin de kaçınacakları bir durum. Bu nedenle güneş koruması tercihinizi cildinizin nasıl görünmesini istediğinize göre oluşturmanız en uygunu olacaktır.

Kiehl's, güneş koruyucusunu hem renkli hem de renksiz tercih eden müşterilerini düşünerek farklı formüller sunuyor. Eğer renkli bir güneş koruyucu tercih ediyorsanız Actively Correcting & Beautifying BB Cream tam size göre! Bu koruyucu ciltte hem ton eşitliği hem de pürüzsüz bir görünüm sağlıyor. Bu C vitamini ve SPF50 güneş korumalı BB krem aynı zamanda gözenek ve ince çizgi görünümünü de azaltmaya yardımcı oluyor.

Kaç SPF'li güneş koruyucu almalıyım?

Güneş koruyucuları hakkındaki bir diğer yanılgı da SPF hakkında. Açılımı "Sun Protection Factor", yani güneş koruma faktörü olan SPF, sanıldığı gibi koruyucunun ne kadar etkili olduğunu değil, güneş koruyucunun ne kadar süre ciltte etkisini yitirmeden kaldığını bizlere gösteren bir ifade. Her 1 SPF, 10 dakika süre ile etkisinin sürdüğünü ifade ediyor. Örnek vermek gerekirse, 30 SPF'lik bir ürün 300 dakika etkisini sürdürürken, 50 SPF'lik bir güneş koruyucu ise sizi güneş ışınlarından 500 dakika boyunca koruyor. Bu nedenle eğer cildinizdeki güneş koruyucunun emilimine engel olacak veya cildinizden kaybolmasına neden olacak denize girmek, spor yapmak gibi bir aktivite yapacaksanız daha düşük SPF'li ürün kullanmak daha ekonomik olabilir. Fakat farklı SPF'li ürünler arasındaki fiyat farkının düşük olması da bunun gibi ekonomik endişelerin ne kadar yerli olduğu sorusunu bizlere sordurtuyor.

Sonuç olarak güneş koruyucunuzun gün boyu etkisini kaybetmemesini istiyorsanız daha yüksek SPF'li güneş koruyucular tercih etmek sizin için daha uygun olacaktır. Kiehl'sın güneş koruyucuları genel olarak 50 SPF'lik olması sebebiyle cildinizin ihtiyacı olan korumayı saatlerce sağlayacaktır. Kiehl'sın dokusu ve kullanım rahatlığı nedeniyle en çok tercih edilen güneş koruyucusu olan Ultra Light Daily UV Defense SPF50 PA+++ gün boyu sizi zararlı güneş ışınlarına karşı korur. İnce yapılı SPF50 günlük güneş koruması, içeriğindeki Fransız Kızıl Gülü özüyle güneşe maruz kalan tahriş olmuş cildi sakinleştirir ve pürüzsüzleştirir. İnce yapılı formülü sayesinde hafif dokusuyla hızlı ve kolayca emilir ve ciltte mat bir görüntü bırakır.

Hassas bir cilde sahipseniz

Cildimizin bazı içeriklere karşı hassas olması sebebiyle kimilerimiz hassas ciltlere uygun bir güneş kremi tercih etmek isteyebilir. Kiehl's da müşterilerinin bu talebi üzerine Ultra Light Daily UV Defense Mineral Sunscreen SPF 50 PA'i formülize etti. Hassas ve akne eğilimli ciltler için geliştirilmiş SPF50 günlük güneş koruması mineral güneş filtresi ile UVA ve UVB ışınlarına karşı geniş spektrumlu koruma sağlıyor. Hafif dokudaki bu losyon kolayca emiliyor ve ciltte parlamaya sebep olmuyor.

Sonuç olarak hangi güneş koruyucuyu tercih edeceğiniz tamamen sizin renk-ton seçiminize, cildinizin hassasiyet derecesine ve yaşam tarzınıza bağlı. Yukarıda belirttiğimiz noktalara dikkat ederek Kiehl's güneş koruyucularından hangisinin size daha uygun olduğunu bulabilirsiniz.

← Öncesi