2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Glikolik Asidin Cilde Faydaları

May 23, 2021

Güzel ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak için, doğru ürünleri kullanarak yapılan düzenli bakım en önemli adımdır. Cilt bakımı için tercih edilen ürünlerin içeriği bu alanda yaşanan gelişmeler ve yeni keşiflere paralel bir şekilde sürekli olarak değişir. Ancak bazı bileşenlerin cilt bakımındaki yeri ayrı, kalıcı ve önemi büyüktür. Glikolik asit söz konusu içeriklerin başında gelir. Pek çok etkili cilt bakım ürününde karşılaştığımız bu bileşeni daha yakından tanımaya ve cilt üzerindeki etkilerinin farkına varmaya hazır mısın?

Glikolik Asit Nedir?

Glikolik asit kısaca meyve asidi olarak bilinir. Bitki şekerlerinden türetilen glikolik asit doğal asitler sınıfına girer ve bir AHA (Alfa Hidroksi Asit) formudur. Rengi ve kokusu olmayan kristal bir maddedir. Molekül yapısının son derece küçük olması sebebiyle cilde iyi nüfuz eder ve cilt için yararlı asitler arasında öne çıkar. Bu özellikleri sayesinde pek çok cilt bakım ürününde bulunur. 

Glikolik asit, sağlıklı görünen bir cilde giden yolda kullanabileceğin en etkili kimyasal bileşenler arasında yer alır.

Glikolik Asit Nasıl Çalışır?

Her insanın cildi belli aralıklarla ölü tabakasından kurtularak kendini arındırmaya çalışır. Ancak yaşla beraber söz konusu yenilenme döngüsü yavaşlar. Buna bağlı olarak ciltteki ölü katman günbegün birikmeye ve katılaşmaya meyledebilir. Neticede pürüzlü ve lekeli bir görünüm ortaya çıkabilir. 

Suda çözünen bir asit olan glikolik asit içeren formüller, cilt üzerinde eksfoliasyon (ölü hücrelerin arındırılması) uygulaması yapar. Ciltteki kiri ve yağı yüksek oranda çözer. Çalışma alanı cildin üst katmanıdır. Bu bölgede ölü hücreleri bir arada tutan bağları parçalar. Böylece daha genç görünümlü ve ışıltılı cilt hayalini gerçekleştirmeni kolaylaştırır.

Glikolik asit içeren formüller cilt üzerinde çalışırken aşındırıcı etkiye mahal vermez, nazikçe işlev görür. Bu sayede cildi yıpratmadan peeling etkisi gösterir. Glikolik asit içeren ürünler sayesinde daha sağlıklı cilt görünümü elde edilir.

Ayrıca temizleyiciler ve maskeler gibi diğer cilt bakım ürünlerinin, glikolik asit içeren formüller yardımıyla cilde yeni, temiz ve pürüzsüz bir görünüm kazandırırken, emilimini de daha kolay bir şekilde gerçekleştirir.

Hangi Cilt Tipleri İçin Uygundur?

 

Cildin üzerinde büyük bir hassasiyetle çalışan glikolik asit içeriği bilhassa kırışıklık görünümü, ciltte lekelerin görünümü, siyah nokta, beyaz nokta gibi cilt kusurlarına karşı güçlü bir silahtır. Tıpkı, asit bileşeni ile etkili bitkisel içeriklerin güçlü karışımından oluşan Blue Herbal Spot Treatment gibi, cildin siyah ve beyaz uçlu cilt kusurlarından temizlenmesinde son derece etkilidir.

Glikolik asidin en güzel özelliklerinden biri de cilt tipi ayırt etmeden etki göstermesidir. Tüm cilt tipleri için kullanımı uygun olan glikolik asit cilt içeren formüller görünümünün yenilenme sürecine ivme kazandırır.

Glikolik Asit ile Cilt Kusurlarına Savaş Aç

Glikolik asit içeren formüllerin ileşeninin cilt üzerindeki belli başlı faydaları şu şekilde sıralanabilir: 

  • Kırışıklık ve leke görünümünün azalmasında etkilidir.
  • Nemlendirici etkisi vardır. Cildin daha aydınlık olmasını sağlayan ve aynı zamanda nemlendirici bakım formülü olarak fark yaratan Clearly Corrective Brightening & Smoothing Moisture Treatment bu noktada tam aradığınız ürün olabilir.
  • Cilt kuruluğuna iyi gelir.
  • Cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.
← Öncesi Sonrası →