2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Evde Saç Nasıl Boyanır? Evde Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

March 21, 2021

Evde saç boyama yöntemleriyle kuaföre gitmene gerek kalmadan profesyonel uygulamalar yapılmış gibi görünen saçlara sahip olmak ister misin? Üstelik bunu yaparken ev ekonomisine katkıda bulunabilir, kuaför için harcama yapmaktan da kurtulabilirsin. Sadece satın alacağın birkaç malzemeyle hemen saçlarının rengini değiştirebilirsin. Peki uzman eli değmiş gibi görünen saçlara sahip olmak için nasıl bir bakım ve boyama işlemi yapmalısın? Herkesin yardıma ihtiyaç duymadan kolaylıkla yapabileceği saç boyama ve bakım yöntemleri ile evde saç nasıl boyanır, hemen öğrenebilirsin. 

Evde Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

A picture containing wall, indoor, person, bathroom

Description automatically generated

 • Öncelikle saç boyama işlemini yapacağın alanın havalandırması ya da varsa penceresinin açık olmasına özen göstermelisin. Eğer pencere bulunmuyorsa, bulunduğun alanın kapısını açık tutarak karşılıklı iki pencere açabilir, cereyanla hava sirkülasyonu sağlayabilirsin.
 • Boyama işlemine başlamadan önce ellerinde mutlaka eldiven ve tek kullanımlık önlük kullanmalı, boya kokusuna sürekli olarak maruz kalmamak için ise sık sık temiz hava almalısın.
 • Saçlarının 48 saat boyunca yıkanmamış olması, yapacağın işlemin daha verimli olmasını sağlayabilir.
 • Boyama işleminden önce saçlarını ince bir tarak yardımıyla taramalısın ve ortadan ikiye ayırmalısın. 
 • Saç boyanın içerisinde bulunuyorsa, işlem öncesinde saçlarına serum uygulayabilirsin. Serum sayesinde saçlarının yıpranmasını azaltabilirsin. Alerjik reaksiyonları önlemek adına saç boyasını uygulamadan 48 saat önce alerji uyarı testini uygulamalısın.
 • Eğer saçlarını açık bir renk tonuna boyayacaksan ve koyu saçlara sahipsen, öncelikle saçlarına renk açma işlemi uygulaman gerekir. Eğer saçlarında hiç boya yoksa ve doğal saç rengini kullanıyorsan, sadece oksidanla açma işlemi yapabilirsin. Renk açma kimyasalları uygulamadan da saçlarını açık bir renge boyayabilirsin. Zaten boyalı saçlar için yalnızca dip boyası işlemi yapacaksan da saçlarını renk açma işlemi yapmadan boyayabilirsin. 
 • Saçlarına daha önce açma işlemi uygulanmışsa ve şu an koyu bir renk kullanıyorsan ikinci kez açma işlemi uygulaman saçlarında ciddi bir tahribat yaratabilir. Bu işlemi yapmaman önerilir. 
 • Koyu renkler için ise herhangi bir açma işlemi yapmana gerek yok. Evde saç boyarken renk tutturma işlemi için aşağıdaki talimatları uygulayabilirsin. Aşağıdan ihtiyacın olan rengi seç ve işleme başla. İşlem öncesinde alın bölgesine yağlı krem uygulaması yaparak boya olmasını engelleyebilirsin.
 • Kiehl's saç maskesi ürünlerini haftada bir defa uygulayarak kimyasal işlem görmüş saçlarını onarmaya yardımcı olabilirsin. Ayrıca E vitaminleri ve B vitaminleri içeren formülleri ile saçlarını destekleyebilir, saç rengini korumaya yardımcı olabilirsin.

Sarı, Kızıl, Kumral Tonları ve Açık Kahverengiler

A picture containing clothing, person, smiling, hairpiece

Description automatically generated

 • Koyu renkli saçlara açma işlemi uygularken oldukça dikkatli olmalısın. İşlem sonrasında saçlarını sürekli takip ederek gerekli açıklık seviyesine gelip gelmediğini kontrol etmelisin. 
 • Açma işlemi için oryal ya da renk açıcı ürünler tercih edebilirsin. Açıcı hazırlığını ve uygulamasını ürün talimatında tarif edildiği gibi yapabilir, saçların daha hızlı açılması için saçlarına bone takabilirsin. Bone yoksa alternatif olarak alüminyum folyo ya da plastik poşet kullanabilirsin. 
 • Renk açma işlemi bittikten sonra saçlarını yıkayıp, kurutmalısın. Ardından asıl uygulayacağın açık kahve, sarı, kızıl ya da kumral rengi hazırlayabilirsin. 

 • Boyama işlemine saçlarının tam ortasından başlamalı, saçlarını tutam tutam ayırarak önce orta bölüme sonra en uç bölüme son olarak saç diplerinden 1 cm boşluk bırakarak diplere uygulayabilirsin. 
 • Boyadığın her tutamı kullanmadığın bir tarak yardımıyla tarayarak boyanın her saç teline nüfuz etmesini sağlayabilirsin. 
 • Saç boyasının üzerinde bulunan bekletme süresine uyarak yıkama işlemini yapabilirsin. Yıkama işlemi yaparken önce saçlarını bir miktar ılık suyla ıslatarak saçlarına boyayla birlikte masaj yapabilir, boyayı saçlarına iyice yedirebilirsin. Son olarak renk koruyuculuğunda üstün performans gösteren Kiehl's şampuan uygulaması yapabilir, saçlarına daha canlı bir görünüm verebilirsin. 

Boyalı Saçlar İçin Bakım Tüyosu

 • Boyalı saçları yumuşatmak için varsa boya içerisinden çıkan bakım ürününü uygulayabilir, yoksa boyalı saç bakımı ürünlerinden kullanabilirsin. Boyalı saçlara özel olarak hazırlanan ürünlerin renk koruyucu özelliği bulunduğu için saçlarının rengini korumaya yardımcı olarak bakım yapabilirsin. 
 • Boyalı ve yıpranmış saçlar için maske kullanarak saçlarının daha hoş görünmesini sağlayabilirsin. Kiehl's saç kremi uygulamalarıyla saçlarının renginin solmasına karşı meydan okuyabilir, onarılmasını ve parlak bir görüntü kazanmasına yardımcı olabilirsin.
← Öncesi Sonrası →