2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? | Kiehl's Blog

September 23, 2021

Özellikle kış mevsiminde uzun saatler boyunca bot veya kapalı ayakkabıların içinde kalan ayaklarda zamanla derin çatlaklar ya da döküntüler oluşabilir. Hava almayan ayaklarda mantar gibi farklı cilt problemleri de görülebilir. Düzenli olarak ayak bakımı yapmak ise tüm bu rahatsızlıkları önlemen için en büyük destekçin. Ayak bakımı sadece pürüzsüz bir görünüm için değil, aynı zamanda ayak sağlıklı görünümü için de çok önemli. Üstelik, evde ayak bakımı sandığın kadar zor değil. Peki ayak bakımı nasıl yapılır?

Ayaklar İçin Su ve Karbonat

Gün boyu fiziksel ağırlığını çeken, gitmek istediğin her yere seni götüren ayaklarına gerekli özeni göstermelisin. Yıpranan, kuruyan ya da çatlayan ayakların için yapabileceklerinin başında ise sıcak su banyosu gelir. Yoğun bir günün akşamında evine döndüğünde ayaklarını rahatlatıcı bir banyo ile rahatlatmak hiç de uğraştırıcı değil. Tek yapman gereken geniş bir kovanın içerisine sıcak su doldurmak ve suya 3 ya da 4 yemek kaşığı karbonat ilave etmek. Artık tüm günün yorgunluğunu üzerinde taşıyan ayaklarını sıcak suyun içerisinde dinlendirmeye başlayabilirsin. Yaklaşık 20 dakika sonra ayaklarının baştan sona yumuşadığını görebilirsin. Daha sonra ayaklarını ve parmak aralarını bir havlu yardımıyla iyice kurulamalısın. Ayaklarını, su ve karbonat banyosunda olduğu gibi yumuşatacak nemlendirici kremler de var. Kiehl's Superbly Restorative Body Lotion, özel formülü sayesinde ayaklarına kaybettiği nemi geri kazandırır. Fas kökenli argan yağı ve argan yaprağı özü içeren formül, hem cildin dış etkenlere karşı savunma gücünü artırır hem de cilt dokusunu geliştirir. Ürün hafif yapısı sayesinde kolaylıkla emilir.

Tırnakları İhmal Etme

Tırnaklar da ayak bakımının bir parçası. Bu nedenle tırnak bakımını da ihmal etmemelisin. Sıcak su banyosundan çıkardığın ayaklarını iyice kuruladıktan sonra sıra tırnakları gözden geçirmekte. Yumuşayan tırnaklarını istediğin boyda kolaylıkla kesebilirsin. Tırnak kenarlarındaki etler için ise pedikür makası ideal çözüm. Dikkatlice bu etleri temizlemelisin. Ayrıca tırnak diplerinde kütiküller varsa, bunları da küçük bir tahta parçası ile geri itebilirsin. Bu aşamada tahta parçasının üzerine kütikül giderici sıvılardan damlatabilirsin.

Ayak Topukları İçin Zaman Ayırmayı Unutma

Ayak topukları ayakların belki de en çabuk sertleşen ve çatlayan kısmı. Bu nedenle topuklarına ekstra zaman ayırmayı unutmamalısın. Çok sertleştiyse, ponza ya da topuk taşı yardımıyla bu kısmı ölü derilerden kurtarabilirsin. Cildin nefes almasına destek olan ponza taşı, ayaklara masaj yaparak düzenli olarak uygulandığında nasır oluşumu riskini de en aza indirir. Bu işlemden sonra ayaklarını bir süre daha sıcak suda tutabilirsin. Topuklarındaki kuruluk için ise düzenli olarak nemlendirici kremler uygulamalısın. Ayak topuğunu nemlendirmek için Kiehl's Creme de Corps kullanabilirsin. Creme de Corps, besleyici içeriği sayesinde pul pul olmuş kuru bölgeleri hızlı bir şekilde nemlendirir ve ipeksi bir görünüm sunar. Duştan ya da banyodan sonra bu yoğun kremi ayak topuklarına ve çok kuru bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsin. Kremin cildin tarafından iyice emilmesini sağlamak için birkaç dakika beklemen yeterli.

Kiehl's İle Bakımlı ve Yumuşacık Ayaklar

Yumuşak ve pürüzsüz görünen ayaklar için ayak bakımı çok önemli. Sıcak suda rahatlatıcı bir ayak banyosu, tırnak bakımı, ponza taşı ile ölü derilerden kurtulmanı sağlayacak basit bir masaj işlemi ve ayaklarının ihtiyaç duyduğu nemi sağlayan losyon ya da kremler ile her zaman bakımlı görünen ayaklara sahip olabilirsin. Ayakları nemlendirme aşaması için ise Kiehl's vücut bakımı ürünlerine göz atabilirsin. Kiehl's, doğadan ilham alan özel formülleri sayesinde cildinin gereksinimlerini kusursuz bir şekilde karşılar.

← Öncesi Sonrası →