2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Dudak Çatlamasında Yapman Gerekenler

June 22, 2021

Dudak çatlaması, aslında dudaklarından sana gelen çok yüksek sesli bir bakım ihtiyacı alarmı!


Cilt bakımı, cildine değer veren herkes için günlük rutinlerin eksilmez bir parçası. Öyle ki en yoğun zamanlarda dahi en azından cilt temizliği ve nemlendirici kullanımına aksatılmadan devam edilebiliyor. Fakat ne yazık ki aynı özen dudaklara gösterilmiyor ve böyle zamanlarda dudak bakımı geri planda kalabiliyor. Ta ki dudaklar çatlamaya başlayana kadar… Oldukça rahatsız bir his veren bu cilt problemini yaşamamak için ise öncelikle nedenlerini bilmek ve ona göre önlem almak gerekiyor.      


Dudak Çatlaması Nedir?

Dudağı kaplayan cilt dokusu, fazlasıyla yumuşak ve hassas özellik gösteriyor. Bu sebeple de nem dengesinin her zaman korunması gerekiyor. Aksi halde kolayca kuruyan dudaklar, pul pul ve minik çatlaklardan oluşan bir görünüm alıyor. İşte bu duruma “dudak çatlaması” adı veriliyor. Dudak çatlaması problemi dikkate alınmadığında daha büyük problemlere yol açabiliyor. Bu da gerek estetik görünümü gerekse de hayat kalitesini olumsuz etkileyebiliyor.


Dudak Çatlamasının Nedenleri Nelerdir?

Gün içerisinde nefes alma, konuşma ve yemek yeme gibi hayatın doğal akışında sürekli gerçekleştirilen eylemler, dudakların nem kaybetmesine ve dolayısıyla yıpranmasına sebep olabiliyor. Bununla birlikte; sıcak-soğuk hava koşulları, güneşe korunmasız maruz kalmak ve düzensiz yaşam gibi pek çok dış faktör de dudak çatlamasına yol açabiliyor.            


Dudak Çatlaması Nasıl Engellenir?

Cilt dokusunun hassaslığı vücudun farklı bölgelerine göre değişiyor olsa da ihtiyacı büyük oranda aynı kalıyor: Nem… Dudaklara ihtiyaç duyduğu nemi sağlamanın yolu ise düzenli dudak bakımından geçiyor. Peki, dudak bakımı nasıl olmalı?


  • Birinci Kural: Elbette ki temizlik! Günlük aktiviteler sırasında sürekli kullanılan dudakları sadece sabah ve akşam temizlemek yeterli olmayabiliyor. Ayrıca uyumadan önce makyajını mutlaka temizlemen gerekiyor!

  • İkinci Kural: Nemlendirme! Ama sürekli nemlendirme… Gündüz bakımında, gün içerisinde ve gece yatmadan önce dudak nemlendiricisi kullanmayı ihmal etmemelisin!

  • Üçüncü Kural: Güneş koruyucu! Cildinin diğer tüm kısımları gibi dudakların da güneşin yaydığı UV ışınlarından zarar görüyor. Bu sebeple dışarıya çıkmadan önce UV filtresine sahip bakım ürünleri kullanarak, dudaklarını koruma altına almalısın!

  • Bonus: Belirli periyotlarda dudak maskesi ve peeling uygulaması yapmayı alışkanlık haline getirerek de daima pürüzsüz görünen dudaklara sahip olabilirsin! 


Dudak Çatlamasından Sonra Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Çeşitli sebeplerle dudak bakımına zaman ayıramadığında ya da çevresel faktörlerin etkisiyle dudakların çatlayabilir. Böyle durumlarda ise kendine özel bir yoğun bakım programı oluşturarak bunun üstesinden kolayca gelebilirsin!


  1. Öncelikle dudak peeling’i ile pürüzlü görünümden kurtulmalısın!

  2. Ardından yoğun nemlendirme özelliğine sahip bir dudak maskesi uygulamalısın. Bu adım için önerimiz; Buttermask For Lips! İçeriğinde Hindistan cevizi ve yabani mango yağı bulunan bu maske, görünümü  onarıcı özelliği ile dudaklardaki nem bariyerinin güçlenmesine yardımcı oluyor. Ve böylece dudaklara kaybettiği nemi geri kazandırarak pürüzsüz bir görünüm sağlıyor.

  3. Böyle dönemlerde makyajda ruj yerine lip balm tercih etmek daha avantajlı olabilir. Kiehl'sın içeriğini E vitamini, aloe vera ve skualan ile desteklediği Aromalı Lip Balm #1, etkin formülü ve hoş kokusu ile dudak çatlamasına karşı harika bir yardımcı olabilir!


Kiehl'sın Birbirinden Etkili Dudak Bakım Ürünleri ile Hemen Tanışmalısın!

Dudaklarının hassas yapısına ihtiyaç duyduğu nazik bakımı sağlayacak doğru bakım ürünlerini bulmakta zorlanıyor musun? O halde henüz Kiehl's ile tanışmamış olmalısın… Ürün içeriklerini cilde faydalı doğal yağlar ile güçlendiren Kiehl's, cildin için her zaman en iyisini sunmayı hedefliyor. Ve elbette ki dudak bakımın için de! 


Sana en uygun ürünü bulmak için Kiehl's web sitesindeki dudak bakımı kategorisine tıklayarak hemen keşfe başlayabilirsin…

← Öncesi Sonrası →