Cildini Sonbaharda Nem İle Güçlendir! Her 100 Tl Alışverişte +1 Seyahat Boy Hediye!

Clean Eating Nedir?

Şubat 28, 2021

Son dönemlerde sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili en çok konuşulan konulardan biri haline gelen clean eating akımı, doğal hallerine mümkün olduğunca yakın olan yiyecekleri tüketmek fikrinden doğar. Temiz beslenme; asgari düzeyde işlem görmüş, etik olarak yetiştirilmiş ve doğal olarak oluşan besinler açısından zengin yiyecekleri seçmeyi içerir. Aynı zamanda kişinin sağlığını ve refahını iyileştirmeye katkıda bulunmayı amaçlayan bir yaşam biçimidir.

Clean Eating Nasıl Uygulanır?

Clean eating, sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri ile uyumlu birkaç temel ilkeyi içerir:

  • Daha fazla sebze ve meyve tüket

Sebze ve meyveler; lif, vitamin, mineraller ve antioksidan bitki bileşenleri ile yüklüdür. Organik ürünler seçmek, zararlı kimyasallara maruz kalma riskini azaltarak temiz yemeyi bir adım daha ileri götürmene yardımcı olabilir. Her gün en az bir öğününde yeşil yapraklı salata malzemelerine ek olarak en az üç farklı sebzeyi de salatana dâhil edebilir ve mümkün olduğunca renkli hale getirebilirsin. En sevdiğin yemeklere çilek, doğranmış elma veya portakal dilimleri ekleyebilirsin.

  • İşlenmiş gıdaları sınırla

İşlenmiş gıdalar, doğal durumları değiştirildiği için clean eating sağlıklı yaşam tarzına doğrudan karşıdır. Çoğu işlenmiş ürün lif ve besin maddelerinin bir kısmını kaybeder ancak şeker, kimyasallar veya diğer koruyucu maddeler açısından zengindir. Bu tarz yiyeceklere sağlıksız bileşenler eklenmemiş olsa bile, hala doğal gıdaların sağladığı birçok faydadan yoksundur. Rafine tahıllardan yapılan paketlenmiş atıştırmalık yiyecekler yerine, fındık, meyve ve sebze gibi besleyici gıdaları tercih edebilirsin. 

  • Tuzu azalt, baharatları artır

Vücut ihtiyaç duyduğu tuz miktarını sağlıklı bir diyetle karşılayabilir. Yemeklere ekstra tuz ekleyerek vücudun sıvı elektrolit dengesinde bozulmalar yaratabilirsin bunun yerine yemeklerine, salatalarına ve çorbalarına karabiber, kırmızıbiber, nane gibi birçok farklı baharat ekleyebilir, aynı zamanda metabolizma hızını artırmaya yardımcı olailirsin.

A picture containing different, arranged

Description automatically generated

  • Şeker ve kafeini azalt

Hem sofra şekeri hem de işlenmiş gıdalarda kullanılan mısır şurubu glikoz bakımından yüksektir. Aşırı glikoz tüketiminin obezite, diyabet, yağlı karaciğer ve kanser gibi rahatsızlıkların oluşumunda önemli bir rolü olduğu düşünülür. Yiyecekleri doğal, şekersiz halde tüketmeye çalışmalısın. Kafein yüksek oranda antioksidan içerir ama aşırı tüketimi vücut dengesine etki gösterebilir.

Clean Eating’in Faydaları Nelerdir?

Clan eating, fazla kilolarından kurtulmanın kolay yollarından biri olabilir. Toksin içermeyen doğal gıdaların yer aldığı temiz beslenme programında antioksidan, vitamin ve mineral açısından yüksek besinler tüketilir. İşte clean eating programının diğer faydaları;

  • Daha sağlıklı dişler

Sindirim ağızda başlar, bu nedenle sağlıklı diş ve diş etine sahip olmak clean eating diyetinin güzel etkilerinden biridir. Şekerli yiyecekleri ve içecekleri ortadan kaldırmak ağzında sağlıklı bir ortamın korunmasına yardımcı olur ve diş eti iltihabı gelişme riskini azaltabilir.

  • Daha parlak saçlar ve güçlü tırnaklar

Omega 3 yağ asitleri, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içeren clean eating, güçlü saç telleri ve tırnaklara sahip olmanı sağlamaya yardımcıdır. Saçlar ve tırnaklar proteinden oluşur, bu nedenle hücreleri güçlü tutmak için balık, kümes hayvanları, yumurta, fasulye ve fındık gibi yiyecekleri beslenme programına eklediğinden emin olmalısın. Ayrıca çeşitli meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet olan clean eating, E vitamini, C vitamini ve biyotin içerir.

  • Daha yüksek enerji

 

A picture containing text, window

Description automatically generated

Temiz beslenme, özellikle öğleden sonra yaşanan uyku isteğini önlemek için enerji seviyeni yükseltmene yardımcı olabilir. İşlenmiş karbonhidratlar, özellikle tatlılar, kan şekeri seviyeni aniden yükselterek sana enerjide yapay bir artış sağlar ve aniden düşüş yaparak halsizleştirebilir. Lif bakımından zengin tüm gıdalar ve yağsız proteinler, gün boyunca doğal olarak enerji seviyenizi artıran ve dengeleyen daha istikrarlı, daha tutarlı bir enerji kaynağı sağlar.

Kiehl’s Ürünleri

A picture containing text, bottle, items, vegetable

Description automatically generated

Clean eating, cildi sabote eden gıdalara maruz kalmanı en aza indirir. Birçok sağlıklı gıda, yorgun, donuk görünümlü cilde katkıda bulunmaya yardımcı olur. Daha sağlıklı yiyecekler yediğinde cilde dost daha sağlıklı yağlar ve antioksidanlar tüketirsin, bu da ışıldayan bir cilde sahip olmanı sağlayabilir. Ayrıca cildinin daha güçlü ve esnek kalmasına yardımcı olur. Lavanta, zeytinyağı, kayın ağacı, kadife çiçeği gibi Kiehl’s içerikleri ile zenginleştirilmiş formüllerle kırışıklık görünümüne meydan okuyabilir, daha bakımlı bir cilde sahip olabilirsin. Düzenli olarak cilt bakım ürünleri arasında yer alan Kiehl’s cilde ışıltı katan nemlendirici kullanabilir, daha pürüzsüz ışıltılı bir cilt görünümü elde edebilirsin.

← Öncesi Sonrası →