2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Ciltte Nem Kaybını Önlemek İçin 5 Tavsiye

May 28, 2020

 Nem kaybı; cildi olumsuz etkileyerek sağlıksız bir görünüme neden olabiliyor. Eğer sen de nem ihtiyacı bulunan bir cilde sahipsen, senin için hazırladığımız etkili önerilere mutlaka göz atmalısın! 

Cildindeki nem kaybının, beklediğinden daha olumsuz sonuçları olabileceğini biliyor muydun? Cilt, nemini kaybettiğinde öncelikle ışıltısını yitirerek sağlıksız bir görünüme sahip olabiliyor. Yeterli nem sağlanmadığında ise zamanla elastikiyetini kaybederek ince çizgi ve kırışıklık görünümünü belirginleştiriyor. Bu nedenle cildindeki nemin korunmasını sağlayan önlemler alman oldukça önemli.

Çevresel Faktörler ve Alışkanlıklar En Büyük Etken

Ciltte nem kaybı, genetik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi daha çok çevresel etkenlerden dolayı ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra kişisel alışkanlıklar da ciltte nem kaybına neden olan önemli faktörler arasında yer alıyor. Buna göre nem kaybının başlıca sebepleri olarak şunları saymamız mümkün:

 • Mevsim geçişleri
 • Güneşe veya soğuk havaya maruz kalma
 • Klima ya da kaloriferli ortamlarda uzun süre vakit geçirme
 • Sıcak suyla sıkça ve uzun süreli temas
 • Fazla klorlu su (yüzme havuzları)
 • Yetersiz su tüketimi
 • Zararlı alışkanlıklar
 • İlaç tedavileri

Yaşa Bağlı Değişimleri de Göz Ardı Etmemek Gerekiyor

Sen her daim genç olsan da yıllar geçiyor. Ciltteki nemsizliğin sebepleri yüzde 80 oranında çevresel etkenler olsa da zamanla olgunlaşan cildin, giderek daha fazla nem kaybetmeye başlıyor. Bu da cilt bariyerinin zayıflamasına ve elastikiyet kaybına neden olabiliyor. Cilt düzenli olarak nemlendirildiğinde ise çevresel etkenlerin olumsuz etkileri büyük oranda yavaşlatılmış oluyor.

Ciltte Nem Kaybını Önlemek için Neler Yapman Gerekiyor?

Cildinin nemini korumak ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak adına atacağın adımların başında, elbette yaşam tarzında olumlu değişiklikler yapmak geliyor. Yoğun nem sağlayan cilt bakım ürünleri ise bu noktada cildinin en büyük kurtarıcısı. Öyleyse bu konuda neler yapman gerektiğini sırayla ele alalım.

 1. Biliyorsun ki uzmanlar günde en az 2,5 litre su tüketmen gerektiğini söylüyor. Bu alışkanlığı kazanmak adına günlük su içme alarmları kurabilir, hatta su şişene limon kabuğu ve tarçın gibi tatlandırıcılar ekleyebilirsin.
 2. Elbette nemlendirici kullanmayı ihmal etmemen gerekiyor. Çünkü nemlendiriciler, cilt üzerinde bir bariyer oluşturarak nemin cildine hapsedilmesini sağlıyor. Bu konuda bizim önerimiz ise tabii ki mükemmel formülleriyle cilt görünümünü geliştiren Kiehl’s formülleri… Cilt tipine ve endişene yönelik seçeceğin bir Kiehl’s nemlendirici ile neme doymuş ve ışıldayan bir görünüme sahip olmak çok kolay!
 3. Banyo ve duş süresini 20 dakika ile sınırlandırman ve ılık su kullanman, vücudundaki nem kaybının azaltılması için önem taşıyor. Ayrıca zorunlu olmadığı takdirde her gün değil, gün aşırı duş almak daha sağlıklı olacaktır.
 4. Cildinin yağ ve nem dengesini bozan temizleyiciler yerine cildini nemlendiren veya neme hazırlayan temizleme ürünleri kullanmanda fayda var. Kiehl’sın en popüler ürün ailelerinden Ultra Facial’ın cilt temizleyicisi, bu konuda aradığın bakımı sunuyor. Ayrıca makyaj temizleyici olarak, su ile birleştiğinde temizleme sütüne dönüşen Midnight Recovery Botanical Cleansing Oil’i de deneyebilirsin. Vücudun için ise Kiehl’sın ikonik kokusu Original Musk Oil ile aynı kokuya sahip Musk Shower Gel’i öneriyoruz. Bu banyo ve duş jeli, aloe vera ve gliserin içeren formülü ile cildinde bıraktığı nemli ve yumuşacık hisle cildini şımartıyor.
 5. Son olarak cildini nemlendiricilerin yanı sıra soğuk havalarda atkı, şapka ve eldivenlerle; yazın ise güneş koruyucu kremlerle korumalısın.

← Öncesi Sonrası →