2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Cilt Tipinize Uygun Tonik Kullanımı Neden Önemli? | Kiehl's Blog

May 20, 2019

Cilt bakım rutininin önemli bir parçası olan tonik, hemen herkesin kullandığı yüz temizleyici ürünlerinin başında geliyor. Fakat çoğu kadın yüzlerce tonik içerisinden cilt tipine en uygun olanı seçmekte zorlanıyor. Tabii bu yazımıza rastlayana kadar!

 

Güne yenilenmiş başlamanın ve tüm günün yorgunluğunu atmanın en iyi yolu iyi bir cilt bakımıdır. Cilt bakımının da ilk adımı, dört mevsim çevresel faktörlerden en çok etkilenen yüz temizliği adımıdır. Yüz temizliğinde ise cildin kir ve kalıntılardan yeterince arınmasını sağlayan tonik kullanımı oldukça önem taşır.

 

Cilt temizliği için bu kadar önemli olan tonik seçiminde ise doğal içerikli ürünlere öncelik vermeye dikkat edilmelidir. Çünkü doğal ürünler ile cildinize yaptığınız bakım her zaman daha uzun ömürlü ve kalıcı olacaktır. Bununla birlikte bir başka önemli husus cilt yapısına uygun ürünün kullanılmasıdır. Cilt tipleri için farklı seçenekler sunan tonikler alkollü ve alkolsüz olarak ikiye ayrılır. Ayrıca bazı tonikler temizleyici etkisinin yanı sıra cildi yatıştırma ve nemlendirme de sağlar.

 

Şimdi hangi tonik hangi cilt tipi için kullanılmalı gelin daha detaylı bir şekilde bakalım.

 

Cilt Tipine Uygun Tonik Seçimi

Cilt bakımı doğru ürünlerden yana yapılmadığında ondan alacağınız fayda da azalacak hatta içeriğindeki maddeler cilt yapınız ile uyuşmazsa tahriş vb. gibi sorunları da beraberinde getirecektir. Temizleme rutininde önemli bir yeri olan toniğe bakımınızda ne kadar yer vermelisiniz? Cildiniz için en iyi tonik hangisi? Gibi sorularınız bu yazımız ile birlikte artık cevapsız kalmayacak.

 

Kuru Ciltler İçin Tonik Seçimi

Yağ salgılama oranı az olan kuru ciltler için tonik seçimi alkolsüz toniklerden yana olmalıdır. Hatta nemlendirici özelliği olan süt yapılı ürünler kuru ciltler için oldukça faydalıdır.

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-06/11/ultra-facial-toner-avakado-iceren.jpg  

  • Skualan, kayısı çekirdeği yağı, E vitamini ve avokado yağı içeren Ultra Facial Toner sütümsü yapısı ile kuru ciltlere ilk önerilerimizden olacak. Cilt yüzeyindeki pürüzleri ve kalıntıları temizleyen bu ürün aynı zamanda cildi nemlendirip rahatlatma etkisi ile de oldukça iyi bir bakım sunarak normalden kuruya dönük ciltlere tavsiyelerimiz arasına giriyor.

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-06/11/cucumber_herbal_family.jpg

 

  • Salatalık özlü alkolsüz Cucumber Herbal Alcohol-Free Toner de içeriğindeki bitkisel özler sayesinde cildi arındırırken geride yumuşak bir bırakıyor. Cildi kurutmayan aksine doğal ve dinlendirici bakımı sayesinde bu ürün de kuru ciltlere önereceğimiz ikinci ürün oluyor.

 

Yağlı Ciltler İçin Tonik Seçimi

Yağlı ciltler, genelde gözeneklerin daha açık olduğu ve yağ salgılama oranının yüksek olduğu cilt tipleridir. Bu yüzden yağlı ciltler için tonik seçimi cilt yağını temizlemeye yardımcı olan alkollü tonikler olmalıdır.

 

  • Yağlanmaya eğilimli ciltler için özel olarak formüle edilmiş Blue Astringent Herbal Lotion, yağlı ciltler için mükemmel bakım sunması ile dikkat çekiyor. Kiehl’sin en eski formüllerinden olan ürünün içeriğinde; nemin ciltte kalmasını sağlayan sodyum PCA, soğutucu ve serinletici bir etki sağlayan kafur ve cilde ferahlık veren mentol bulunuyor.

 

Normal ve Karma Ciltler İçin Tonik Seçimi

Karma cilt tiplerinde yanaklarda kuruluk ve T bölgesi dediğimiz alın, burun ve çenede yağlanma söz konusu olduğu için hafif alkol içeren tonikler tercih edilebilir. Kuru bölgeler için ise nemlendirici takviyeli ürünler kullanılmalıdır. Normal cilt tipleri pürüzsüz ve yağlanma sorunu olmadığı için daha çok alkolsüz tonikleri kullanmalıdırlar.

 

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-06/11/calendula.jpg


Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik

Alkollü ve alkolsüz toniklerden hangi cilt tiplerine iyi geldiğinden bahsettik. Son olarak ölü hücre artıkları, makyaj kalıntıları ve kirler yüzünden tıkanıp zamanla açılan gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olan muhteşem bir üründen bahsedeceğiz.

 

https://www.kiehls.com.tr/media/kiehls_blog_images/19-06/11/rare-earth-pore-refining-tonic.jpg

 

Rare Earth Pore Refining Tonic, amazon beyaz kili içeren formülü ile gözeneklerin sıkılaşmasını sağlıyor. Cildi yüzeydeki toksinlerden arındıran ürün fazla yüzey yağını kontrol altına alarak gözeneklerin görünümünü azaltıyor ve cildinizin daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı oluyor.

← Öncesi Sonrası →