2 Ürün ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo & Her Siparişte Deneme Boy Seti Hediye!

Cilt Bakımında Çok Önemli Olan Cilt Bariyeri Nedir?

February 28, 2021

Işıltılı ve genç görünümlü bir cilde sahip olabilmek için cilt bariyerinin iyi korunması ve güçlü olması gerekir. Peki, cilt için hayati önem taşıyan cilt bariyeri nedir? Fiziksel bariyer olarak da tanımlanabilen cilt bariyeri, protein açısından zengin hücreler ve yağ dokusundan meydana gelir. Bu dokuda meydana gelen en ufak değişiklikler cilt bariyerinde zayıflamalara neden olabilir. Cilt bariyerinin 3 ana görevi vardır:

  • Besinlerle alınan suyu cilt ve vücut hücrelerinde tutarak su kaybını önlemeye yardımcı olur. 
  • Patojenik mikroorganizmalar, güneşin cilt için olumsuz etkileri bulunan ultraviyole ışınları ve kimyasal maddelerin vücut içine girişini engellemeye yardımcı olur.
  • Cildin pürüzsüz, yumuşak ve dolgun görünümlü olmasını sağlamaya yardımcı olur.

İlk Adım: Temizlik

Sağlıklı cilt bariyeri oluşturabilmek için atılması gereken ilk adım, uygulanması gereken bakımların cilde tam olarak nüfuz edebilmesini sağlamak amacıyla cilt temizliğinin sağlanmasıdır. Cildin; fazla yağ, makyaj ve kirden tam anlamıyla arındırılması ve nem dengesine yeniden kavuşması gerekir.

Cilt bariyerini dengelemek için bakım rutininin vazgeçilmezleri:

  • Temizleyici: Cildin daha taze ve ferah görünmesini sağlayan yüz temizleme jelleri ile sabah ve akşam cildin mutlaka temizlenmesi gerekir. Böylece cilt nemlendirici için hazır hale gelir. Bu işlem için jel temizleyici kullanabilirsin.
  • Arındırıcı – peeling: Cildin etkili şekilde temizlenmesi işlemi için haftalık cilt bakımında yer verilen peeling uygulamaları, istenilen etkiyi gösterebiir.
  • Tonik: Tonikler, temizleyici ve makyaj kalıntılarından kurtulmanı sağlar.
  • Maske: Maskeler, cilt bakımı için ekstra nemlendirme ve arındırma işlemi sunar.

İkinci Adım: Nemlendirme

Zayıflamış bir cilt bariyeri, sağlıksız bir cilt görünümüne neden olabilir. Sağlıklı bir cilt bariyeri ise yumuşak ve taze bir cilt görünümü sağlar. 

Daha güçlü cilt bariyeri oluşturmanın ikinci adımını nemlendirme işlemi oluşturur. Temizlenen cildin nemle dolmasını sağlayan Kiehl’s nemlendiriciler, cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Ultra Facial serisinde yer alan skualan içeren formüller, cildi nemlendirmeye yardımcı olurlar. Çok daha kuru ciltler için ise yoğun nemlendirici kullanılması önerilir. 

Üçüncü Adım: Korumak

Kiehl’s cilt bakım programının üçüncü adımı cilt bariyerini koruma, cildi istenmeyen ultraviyole ışınlarına ve çevresel etkenlere karşı korumak olarak tanımlanabilir. Ultraviyole ışınları güneş kaynaklı cilt leke görünümlerine sebep olabilir. Kiehl’s ürünlerinde yer alan antioksidan bileşenler ve güneş koruma filtreleri cildin korunmasına yardımcı olur. Düzenli olarak kullanılan Kiehl’s cilt bakım ürünleri ile daha bakımlı bir cilde sahip olabilirsin.

← Öncesi Sonrası →