%25 İNDİRİMDE SON SAATLER! TÜM SİPARİŞLERDE ÜCRETSİZ KARGO!

500 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO, HER SİPARİŞTE ÜCRETSİZ DENEME BOY SETİ

Cilt Bakım Ürünlerimi Hangi Sırayla Uygulamalıyım?

Aralık 15, 2016

Cilt bakımı sırasında hangi ürünleri kullandığınız kadar bu ürünleri hangi sırayla uyguladığınız da bir o kadar önem taşıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki cilt bakım ürünlerini doğru sırayla uygulamak bu ürünlerden aldığınız etki ve yararı en üst seviyeye çıkarıyor. Yemekler için genel olarak kullanılan "Nasılsa hepsi midede karşıyor" söylemi ne yazık ki cildimiz için geçerliliğini yitiriyor. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse normalde güneş koruyucunun öncesinde uygulamamız gereken su bazlı bir nemlendirici veya kremi güneş koruyucudan sonra uyguladığımızda güneş koruyucunun sudan dolayı ciltten atıldığını gözlemliyoruz. Başka bir deyişle, güneş koruyucuyu uyguladıktan hemen sonra denize girmiş gibi kremin etkisini fazlasıyla azaltıyor.

Her ne kadar araştırmalar belli sonuçlar gösterse de herkesin kendine özgü bir cilt tipinin olduğunu unutmamak gerek. En önemlisi de kendi cildinizde hangi ürünlerin işe yarayıp yaramadığını cilt analizi yaptırarak ve tecrübe yoluyla keşfetmeniz. Bu kısa bilgilendirmelerin ardından daha fazla uzatmadan cilt uzmanlarının önerdiği sırayı sizlerle de paylaşmak isteriz:

Adım 1: Temizleyici

Temizleyicinin amacı aslında cildimizde bulunan yabancı maddeleri cilt bakım rutinimizi uygulamadan önce saf dışı bırakmak. Böylece temizlenen cildimiz diğer cilt bakım ürünlerimizi uygulamaya hazır hale gelecektir. Özellikle de ürünlerin ciltteki emilimini azaltacak makyaj, kir ve fazla sebum gibi maddelerin atılması adına temizleyiciler büyük bir önem taşıyor.

Adım 2: Tonik

Birçok insan toniklerin cildi yıprattığı ve cilde zarar verdiğini düşündüğünden ötürü tonik kullanmamayı tercih ediyor. Fakat bu fikrin aksine tonikler, cilt gözeneklerindeki yabancı maddelerin derinlemesine temizlenmesini sağlarken, uzun vadede cilt gözeneklerini küçülterek ciltteki yağlanma ve kirlenmeyi de azaltıyor. Asıl dikkat edilmesi gereken konu ise cilt endişenize uygun tonik kullanmak. Böylece tonikten kaynaklı olduğu düşünülen fakat yanlış tonik tercihinden kaynaklanan ciltteki yıpranmalara da engel olabilirsiniz.

Adım 3: Lokal Bakım

Hedefe yönelik lokal bakım ürünleriyle genelde kısa vadede sonuç almayı hedefleriz. Akne kremleri bu tür ürünlere en klasik örnek. Bu tür ürünleri kullanırken daha iyi sonuç alabilmek adına beş dakika beklemek hem ürünün hem de daha sonra uygulanacak ürünlerin emilimi için yeterli süreyi tanıyacaktır.

Adım 4: Serum

Serumlar süper konsantre, belli bir endişeye odaklı bakım ürünleridir. Farklı endişelere ve ihtiyaçlara yönelik birçok farklı serum bulabilirsiniz. Bu noktada önemli olan kendi endişenize uygun ürünü seçmek.

Adım 5: Göz Bakımı

Dermotologlara göre göz kremlerini günde iki kere uygulayamıyorsanız bile yirmili yaşlardan itibaren en azından her gece uygulamak çok önemli. Göz çevresindeki bölgenin sağlığı için göz kremleri hayati önem taşıyor. Erken yaşta bu bölgedeki cilt kalitesini arttırmak, ileride cildin sarkmasına engel oluyor ve daha pürüzsüz bir görünüm sağlıyor.

Adım 6: Nemlendirici ve Cilt Yağları

Nemlendirici denildiğinde akla gelen ilk soru genelde "Yağlı ciltlerin de nemlendiriciye ihtiyacı var mı?" oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta cildimizin ürettiği sebum ile nemlendiricinin farklı şeyler olduğu. Her ne kadar cildimiz dış faktörlere karşı koruma oluşturmak adına sebum üretse de güneşin, hava koşullarının ve kimyasalların cildimizde yarattığı hasara karşı eksta nemlendiriciye ihtiyacımız var. Fakat diğer cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi nemlendiricimizi de kendi cilt tipimize uygun seçmemiz nüyük önem taşıyor.

← Öncesi Sonrası →