DENEME: CİLT KIZARIKLIKLARI NEDEN OLUŞUR?

DENEME: CİLT KIZARIKLIKLARI NEDEN OLUŞUR?

21.04.2019 | 16:25

CİLT KIZARIKLIKLARI NEDEN OLUŞUR?

Cildimiz zaman zaman geçici kızarıklıklar yaşasa da bazıları kalıcı olarak uzun süre varlıklarını sürdürüyorlar. İlk belirtiler kendini gösterdiğinde önlem alınmayan kızarıklıklar zamanla genişliyor veya yok olup tekrar ortaya çıkabiliyorlar. Bunların nedenlerini tespit ederek kısa sürede etkili çözüm almak mümkün.

 

Image Alt Tag: Cilt Kızarıklığı Belirtileri

 

Cildimiz için yolunda gitmeyen durumlar olduğunda, yüzeysel kan damarlarımız genişleyerek ve yüzümüzü renklendirerek bunu bize adeta duyuruyorlar. Kan akışının hızlanması her zaman sorun olmasa bile belirginliği arttıkça genelde rahatsız etmeye başladığı söyleniyor.

 

İlk Akla Gelen Neden: Rosacea

Cilt kızarıklığı denildiği zaman en yaygın olan ve akla ilk gelen neden Rosacea’dır. Rosacea’da kızarıklık uzun süreler boyunca ciltte kalıyor ve cilt üzerinde beliren kırmızı damarlar, kızarık bir görünüme sebep oluyor.

Image Alt Tag: Rosacea

Eğer kızarıklıklarının nedeni Rosacea ise arka planda tetikleyen başka sebepler de bulunuyor. Kafein, alkol tüketimi, yorucu egzersizler, süt ürünleri, stres veya güneş ışığına maruz kalmak Rosecea’yı tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Tüm bu etkenler normalde kızarıklığa neden olsa da Rosacea’da kızarıklık daha hararetli oluyor.

 

Sıcak ya da Soğuk Fark Etmiyor: Anormal Hava Şartları

 

Aşırı sıcak ve soğuk hava cildin bariyerinin bozulmasına neden oluyor. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde dışarıda zaman geçirildiğinde ya da cilde koruyucu krem sürmeden soğuk havaya maruz kalınan durumlarda ciltte kızarıklıklar oluşabiliyor.

Image Alt Tag: Soğuk Havada Kızarıklık

Kızarıklığa yatkın bir cildin varsa iç mekan ısıları da cildini tahriş ederek damarların genişlemesine neden olabiliyor. Cildinin anormal hava etkilerine maruz kalmaması için ılıman bir ortam sağlamaya ve koruyucu kremler kullanmaya dikkat etmelisin.

 

Akneler Kalıcı İzlere Neden Olabilir

Sivilce ve akneler cilt üzerinde görünmeye başladıkları andan itibaren genellikle kırmızı bir renk alıyorlar. Akneler sönse bile ciltte kırmızı iz kalmasına neden olabiliyor.

Image Alt Tag: Akne ve Kızarıklık

Aknenin ciltte kırmızı izlere neden olması, cildin derin katmanlarına zarar verdiğini ve cildin destek yapısında tahribata neden olduğunu gösteriyor.

 

Hassas Ciltler Kendilerini Hemen Belli Ederler

Image Alt Tag: Hassas Cilt ve Kızarıklık

Hassas ciltler, uygun bakım ürünleri kullanılmadığında hemen kızararak tepki veriyorlar. Hassas bir cilde sahipsen bakım ürünlerini yüzüne uygulamadan önce bileğinin iç kısmında deneyerek verdiği tepkiyi ölçebilirsin.

 

Kuruluğu Kontrol Altına Alınamayan Bir Cilt

Image Alt Tag: Kuru Cilt ve Kızarıklık

Cilt bariyeri kuruduğu zaman çatlamalara, kızarıklıklara yol açıyor. Cilt kuruluğunun ilk sinyallerini dudaklar kurumaya, çatlamaya başlayarak veriyor. Dudakların kurumaya başladığında cildini nemlendirmek için bakım uygulayabilir, ileri safhalarda kızarıklığa dönüşmesini engelleyebilirsin.

 

Baharat Her Zaman Sofranda Mı?

Image Alt Tag: Baharat ve Cilt Kızarıklığı

Baharatlı yiyecekler cildin ısısını ve kan akışını arttırdığı için ciltte kızarıklığa neden olabiliyor. Baharat tüketimini kontrol altına alarak cildindeki kızarıklığı azaltabilir, keskin baharatlar yerine daha hafif baharatları tercih edebilirsin.

 

Alerji Testi Önemli

 

Image Alt Tag: Alerji ve Kızarıklık

Cildi kızaran birine ilk sorduğumuz soru “Herhangi bir şeye alerjin var mı?” oluyor. Alerjik reaksiyonlar kendilerini kızarıklık ile belli ediyorlar. Bu nedenle kızarıklığı tetikleyen nedeni bulmak için alerji testi yaptırmak önem taşıyor.

 

Doğal Diye Her Bakım Ürününü Kullanmamak Gerekiyor

Image Alt Tag: Doğal Ürünler Zararsız Mı?

Cilt ile uyumlu olmayan bakım ürünlerini kullanmak her zaman kısa veya uzun vadede kötü sonuçlara neden oluyor. Son dönemlerde doğal formüle sahip bakım ürünleri tüketiciler tarafından sorgulanmadan kullanılıyorlar. Doğal olan her şey faydalı değildir, doğal ve doğru oranda, doğru amaçla kullanılanlar fayda gösterebilir. Bu nedenle hem yan etkileri bulunmayan hem de cilt tipine uygun doğal içeriğe sahip bakım ürünlerini tercih etmek gerekiyor. Yanlış seçimler ciltte kızarıklığa neden olabiliyor.

 

Makyaj Yaparken Cilde Hassas Davranmamak

Image Alt Tag: Makyaj ve Kızarıklık

Makyaj yaparken aceleci davranmak, makyaj ürünlerini cilde hızlı ve darbe ile uygulamak cildin kızarmasına neden olabiliyor. Sert makyaj fırçaları ve süngerleri, cildi tahriş ettiği için kızarıklığı tetikleyebiliyor.

 

Stresin Yüzünden Okunuyor Olabilir

Image Alt Tag: Stres ve Kızarıklık

 

Stres cilt bariyerinin fonksiyonlarını etkilediği için ciltte kalıcı veya geçici kızarıklıklara neden olabiliyor. Stresini kontrol altında tutarak cildinin daha aydınlık olmasını sağlayabilirsin.

 

Editör Öneriyor: Kızarıklık ile mücadelede nemlendirme ve antioksidan özellikleri olan bakım ürünlerini tercih edebilirsin.

Image Alt Tag: Kiehl’s Glow Formula Skin Hydrator

Kırmızılık için birçok nedenin varsa ve bu durumu gidermek için etkili çözüm arıyorsan; tek başına, makyaj öncesi veya nemlendirici ile birlikte kullanılabilen Kiehl’s Glow Formula Skin Hydrator, cildin anında ışıltı kazanmasına yardım ediyor.

 

 

Hızlı ve Etkili Göz Çevresi Bakımı | Kiehl's Blog

Hızlı ve Etkili Göz Çevresi Bakımı | Kiehl's Blog

ELVEDA CİLT KUSURLARI

ELVEDA CİLT KUSURLARI