Ciltte Kızarıklık Görünümü Neden Oluşur?

Ciltte Kızarıklık Görünümü Neden Oluşur?

24.05.2019 | 17:43

Cildimiz zaman zaman geçici kızarıklık görünümüne sahip olsa da bazıları kalıcı olarak uzun süre varlıklarını sürdürüyorlar. İlk belirtiler kendini gösterdiğinde önlem alınmayan kızarıklık görünümü zamanla genişliyor veya yok olup tekrar ortaya çıkabiliyorlar. Bunların nedenlerini tespit ederek kısa sürede etkili çözüm almak mümkün.

 

Cildimiz için yolunda gitmeyen durumlar olduğunda, yüzümüzü renklendirerek bunu bize adeta duyuruyorlar. Eğer kızarıklık görünümünü arka planda tetikleyen başka sebepler de bulunabiliyor. Kafein, alkol tüketimi, yorucu egzersizler, süt ürünleri, stres veya güneş ışığına maruz kalmak kızarıklık görünümünü tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. 

https://8myduy8j.rocketcdn.com/kiehls/img/content/19-05/24/shutterstock_1280749969.jpg

 

Sıcak ya da Soğuk Fark Etmiyor: Anormal Hava Şartları

Aşırı sıcak ve soğuk hava cildin bariyerinin bozulmasına neden oluyor. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde dışarıda zaman geçirildiğinde ya da cilde koruyucu krem sürmeden soğuk havaya maruz kalınan durumlarda ciltte kızarıklık görünümü oluşabiliyor.

 

https://8myduy8j.rocketcdn.com/kiehls/img/content/19-05/24/shutterstock_788479111.jpg

 

Kızarıklık görünümüne yatkın bir cildin varsa iç mekan ısıları da cildini tahriş edebilir. Cildinin anormal hava etkilerine maruz kalmaması için ılıman bir ortam sağlamaya ve koruyucu kremler kullanmaya dikkat etmelisin.

 

Cilt kusurları Kalıcı İzlere Neden Olabilir

Cilt problemleri cilt üzerinde görünmeye başladıkları andan itibaren genellikle kırmızı bir renk alabiliyorlar. Ciltte kızarıklık görünümüne neden olabiliyor.

 

 

Cilt problemlerinin kızarıklık görünümüne neden olması, cildin destek yapısında tahribata neden olabildiğini gösteriyor.

 

Hassas Ciltler Kendilerini Hemen Belli Ederler


Hassas ciltler, uygun bakım ürünleri kullanılmadığında hemen kızararak tepki veriyorlar. Hassas bir cilde sahipsen bakım ürünlerini yüzüne uygulamadan önce bileğinin iç kısmında deneyerek verdiği tepkiyi ölçebilirsin.

 

Kuruluğu Kontrol Altına Alınamayan Bir Cilt 


Cilt bariyeri kuruduğu zaman çatlamalara, kızarıklık görünümüne  yol açıyor. Cilt kuruluğunun ilk sinyallerini dudaklar kurumaya, çatlamaya başlayarak veriyor. Dudakların kurumaya başladığında cildini nemlendirmek için bakım uygulayabilir, ileri safhalarda kızarıklık görünümüne dönüşmesini engelleyebilirsin.

 

Baharat Her Zaman Sofranda Mı?

https://8myduy8j.rocketcdn.com/kiehls/img/content/19-06/11/kasik-ustunde-baharatlar.jpg

Baharatlı yiyecekler ciltte kızarıklık görünümüne neden olabiliyor. Baharat tüketimini kontrol altına alarak cildindeki kızarıklık görünümünü azaltabilirsin.

 

Doğal Kaynaklı Diye Her Bakım Ürününü Kullanmamak Gerekiyor

https://8myduy8j.rocketcdn.com/kiehls/img/content/19-06/11/ele-dokulen-cilt-bakim-urunu.jpg

Cilt ile uyumlu olmayan bakım ürünlerini kullanmak her zaman kısa veya uzun vadede kötü sonuçlara neden oluyor. Son dönemlerde doğal kaynaklı formüle sahip bakım ürünleri tüketiciler tarafından sorgulanmadan kullanılıyorlar. Doğal kaynaklı olan her şey faydalı değildir, doğal kaynaklı ve doğru oranda, doğru amaçla kullanılanlar fayda sağlar. Bu nedenle cilt tipine uygun doğal kaynaklı içeriğe sahip bakım ürünlerini tercih etmek gerekiyor. Yanlış seçimler ciltte kızarıklık görünümüne neden olabiliyor.

 

Makyaj Yaparken Cilde Hassas Davranmamak

https://8myduy8j.rocketcdn.com/kiehls/img/content/19-06/11/makyaj-ve-kizariklik.jpg

Makyaj yaparken aceleci davranmak, makyaj ürünlerini cilde hızlı ve darbe ile uygulamak ciltte kızarıklık görünümüne neden olabiliyor. Sert makyaj fırçaları ve süngerleri, cildi tahriş edebilir.

 

Stresin Yüzünden Okunuyor Olabilir

https://8myduy8j.rocketcdn.com/kiehls/img/content/19-05/24/shutterstock_626243477.jpg

 

Stres cilt bariyerinin fonksiyonlarını etkilediği için ciltte kalıcı veya geçici kızarıklık görünümüne neden olabiliyor. Stresini kontrol altında tutarak cildinin daha aydınlık olmasını sağlayabilirsin.

 

Editör Öneriyor: Kızarıklık görünümü ile mücadelede nemlendirme ve antioksidan özellikleri olan bakım ürünlerini tercih edebilirsin.

 

https://8myduy8j.rocketcdn.com/kiehls/img/content/19-06/11/kiehls-glow-formula-skin-hydrator-nar-icinde.jpg


Kızarıklık görünümün için birçok nedenin varsa ve bu durumu gidermek için etkili çözüm arıyorsan; tek başına, makyaj öncesi veya nemlendirici ile birlikte kullanılabilen Kiehl’s Glow Formula Skin Hydrator, cildin anında ışıltı kazanmasına yardım ediyor.

Kiehl's ile Cilt Bakim Rutinini Oluşturun! | Kiehl's Blog

Kiehl's ile Cilt Bakim Rutinini Oluşturun! | Kiehl's Blog

Sağlıklı Görünen Bir Cilt İçin 7 Beslenme Önerisi | Kiehl's Blog

Sağlıklı Görünen Bir Cilt İçin 7 Beslenme Önerisi | Kiehl's Blog